Sezona komarjev in drugih neprijetnih žuželk je uradno odprta. Topli dnevi in bližina vode prinašajo tudi zoprne trenutke na prostem. Osredotočimo se na prve, komarje, katerih piki so sicer nenevarni (razen če ste nanje alergični), a prinašajo večini neprijetne posledice. Gotovo se vam je kdaj pripetilo, da ste sedeli s skupino ljudi, pa so komarji izbrali le nekatere, druge pa pustili pri miru. Če ste bili eden izmed tistih, ki je jezno poskušal sploščiti brenčače na vse mogoče načine, ali pa ste panično poskakovali naokrog, da bi se jih znebili, medtem ko so drugi sproščeno zmigovali z rameni, rekoč, pa saj nič nočejo, si lahko čestitate. Komarje očitno privlačite bolj kot ostali. Vaša kri je slajša, bi rekli pogovorno. A znanstveno dokazano je, da določeni ljudje s svojim vonjem, okusom in krvno skupino nadležneže pritegnejo.



Genska zasnova

Raziskave na to temo potekajo že kar nekaj časa, pa znanstvenikom še do danes ni uspelo natančno ugotoviti, kaj vse pritegne komarjeve samice (moški predstavniki ne pičijo) k sesanju človeške krvi. Preučiti je treba namreč več sto sestavin in vonjev, ki jih ljudje izločamo. Doslej je znanih le nekaj takih, ki jih povsem zapeljejo. Najprej se gre zahvaliti genetiki. Komarje naj bi privlačili ljudje z visoko koncentracijo holesterola na površini kože, kar ne pomeni nujno, da bodo letali za ljudmi s povišanim holesterolom, ampak za vsakim organizmom, ki holesterol uspešno razgrajuje, da njegov stranski produkt ostane na povrhnjici kože. Drugi dejavnik so kisline. Predvsem sečna kislina je mamilo za komarje. Za kar 85 odstotkov lastnosti, ki jih privlačijo, se tako lahko zahvalimo naši dedni zasnovi. Ena izmed njih je še krvna skupina. Univerzalni dajalci s skupino 0 so najbolj priljubljeni tudi med komarji. Pikajo jih dvakrat raje kot tiste s skupino B, še bolje od te pa jo odnesejo vsi s krvno skupino A.



Potenje

Poleg prirojenih lastnosti, zaradi katerih ste idealne žrtve, pa obstaja še mnogo takšnih, ki jih zlahka spremenite. Recimo ogljikov dioksid. Komarji ga zavohajo kar s 50 metrov. Ne zadržujte zdaj sape. Ogljikov dioksid namreč z dihanjem izločamo vsi, največ pa visoki ali močni ljudje, nosečnice in vsi športno aktivni. Ko smo že pri športu, znanstveniki so ugotovili, da komarji poleg vonjav zaznajo gibanje. Če niste mirne narave, boste poleg več izdihanega ogljikovega dioksida komarje pritegnili tudi s svojo aktivnostjo, potenjem in telesno toploto. Bolj se potite in bolj vroči ste, raje bodo pristali na vas. Med potenjem telo izloča tudi mlečno kislino, ki jih poleg sečne nadvse privlači. Rešitev za vse našteto leži v pogostem umivanju. Če boste s telesa večkrat na dan odplaknili sledi potu in mlečne kisline, vas bodo komarji morda raje pustili pri miru. Raziskave so pokazale, da predvsem dan ali dva stari ostanki potu povečajo možnost, da vas popikajo. Nekaj resnice pa se skriva tudi v barvi oblačil, ki jih imate na sebi. Ne, komarji niso obsedeni s črnino. Verjetno jim je prav vseeno, katero barvno kombinacijo ste izbrali. Dejstvo pa je, da temnejša oblačila vsrkajo in zadržijo več toplote kot svetla, zato jim boste v črnih odtenkih kot toplejši primerek privlačnejši.



Hrana in pijača

Upoštevali ste vse nasvete, se oprhali in mirno počivate na ležalniku sredi vrta. Komarji pa še vedno brenčijo okrog vas. Mogoče je krivo pivo, ki ga držite v roki. Študije so pokazale, da komarji veliko raje zletijo na posameznike, potem ko so spili kozarec piva, na kar sta vplivala etanol, izločen s potenjem, in povišana telesna temperatura udeleženih v raziskavi. Znanstveniki sicer ne odsvetujejo uživanja določene hrane in pijače, saj naj to ne bi bistveno vplivalo na odpornost proti komarjem. Morda pa je vredno poskusiti. Pri večernem druženju na prostem se lahko recimo odrečete hrani, ki vsebuje veliko soli in kalija, oboje namreč spodbuja nastajanje mlečne kisline v telesu, ki na komarje deluje kot droga.



Proč s komarji

Da bi nadležne žuželke končno pregnali, smo v človeški zgodovini poskusili že nešteto stvari, od dišečih sveč do zadnje modne muhe, oblačil, katerih vlakna so prepojena z insekticidi. Že od leta 1957 je najbolj v uporabi spojina DEET, ki jo v manjših ali večjih koncentracijah vsebuje večina sredstev za odganjanje komarjev. Ni edina na tržišču, a glede na raziskave gotovo najbolj učinkovita, saj ščiti uporabnike pred neprijetnimi insekti tudi več ur. V nizkih koncentracijah je varno z njo zaščititi tudi otroke. Če prisegate na naravno, posezite po eteričnem olju evkalipta. Čeprav boste zasledili, da komarje odganja mnogo naravnih olj, pa je edino resnično učinkovito orožje limonino evkaliptovo olje. 



Pred leti je svet navdušila novica, da naj bi komarje odganjal ultrazvok, kar je spodbudilo proizvodnjo drobnih elektronskih naprav, ki oddajajo omenjeno frekvenco, pa tudi aplikacij za pametne telefone, ki izkoriščajo to lastnost. Rešitev se seveda v teoriji sliši bolje, kot deluje v praksi. Že osnovne raziskave so namreč pokazale, da ultrazvočne naprave komarjev niti ne odganjajo niti ne preprečujejo njihovih pikov. Veliko hrupa za prazen nič.