Torej ima dotik zdravilno-blažilen učinek,« nadaljuje. »Kadar v mišicah začutimo bolečine, je masaža zelo dobrodošla. Zategle mišice počasi segreje, sprosti, spodbudi prekrvitev. Boleča mišica dobi svežo hrano, kisik, odplaknejo se nakopičeni toksini.« 


Dojenčki brez dotika

Izsledki raziskav, v katerih so preučevali vlogo tipnega čuta pri razvoju otroka in so obravnavale primere drastičnega pomanjkanja dotika, kakršni so se zgodili v sirotišnicah s premalo osebja ali pri nedonošenčkih, ki so bili izolirani v inkubatorju, so bili jasni, piše v knjigi Dotik David J. Linden, nevroznanstvenik in profesor na univerzi Johns Hopkins: »Trajno pomanjkanje dotika pri dojenčkih povzroča precej večjo pojavnost debelosti, sladkorne bolezni tipa 2, srčnih obolenj in gastrointestinalnih bolezni v odrasli dobi. Številnejše so tudi nevropsihiatrične težave v odraslosti, med drugim tesnoba, razpoloženjske motnje, psihoze in motnje pri obvladovanju impulzov.«



Za preprečevanje negativnih učinkov ni treba storiti prav veliko. V sirotišnicah s premalo osebja je že od dvajset do šestdeset minut nežne masaže in dotikov povečini odpravilo negativne posledice pomanjkanja dotika. Dojenčki, ki so prejeli terapijo z dotikanjem, so hitreje pridobivali težo, imeli so manj okužb in trdnejši spanec, jokali so manj in v razvoju motorične koordinacije, pozornosti ter kognitivnih spretnosti napredovali hitreje. Kaj pa odrasli ljudje? Ne glede na to, ali smo bili kot otroci deležni ljubečega dotika ali ne, vsi ga potrebujemo.


Enkrat tedensko je ravno prav

Vemo, da umiritev misli ni samo problem »glave«, a si masažo kot enega najbolj koristnih načinov sproščanja vse premalokrat privoščimo. »Dotik je nekaj najbolj naravnega,« nadaljuje Nataša. »Če pa se prepustimo profesionalnemu maserju, se bomo popolnoma sprostili. Zaradi neizprosnega življenjskega sloga se naše telo ne more dobro spočiti. Napetost se kopiči in posledično se počutimo zakrčene. Da bi presekali ta začarani krog, se moramo ustaviti in se posvetiti sebi. Da bi preprečili negativni vpliv stresa današnjega življenja, bi si bilo pametno masažo privoščiti enkrat tedensko.«



V karieri si je nabrala veliko izkušenj in znanja o masažah: »Razvila sem svojo tehniko, ki je skupek različnega znanja. Zame je najbolj pomembno, da stranko začutim, da vem, kaj v določenem trenutku potrebuje, v kakšnem psihičnem stanju je. Temu prilagodim tudi masažo. Največji kompliment slišim, ko mi rečejo: 'Komaj sem čakala, da pridem k tebi!'«


Odločilni občutek

Biti uspešen maser torej ni samo stvar tehnike in poznavanja človeške anatomije. »Ja, vse je v odnosu, ki ga imaš do ljudi. Želim, da se pri meni stranke počutijo varne, da mi zaupajo. Masaže se lahko nauči vsak, vendar je na koncu najbolj pomembno, koliko svoje energije damo v delo, ki ga opravljamo. Odločilen je občutek za drugega, ki dobre maserje loči od slabih.«