Semena navadne kumine lahko nabiramo ravno zdaj v poznem poletju in začetku jeseni. Ta edinstvena rastlina uspeva na domačih vrtovih in prav tako na alpskih travnikih in pašnikih. Kdor ni izkušen zeliščar, naj je raje ne nabira sam, da je ne zamenja s katero od podobnih, zelo strupenih rastlin. Te prepoznamo po neprijetnem vonju, ki spominja na mišji urin ali česen. Prava kumina lepo diši, zato ni nič čudnega, da jo dodajajo ne le v prehrano, temveč celo v parfume in druge kozmetične izdelke, denimo zobne paste.
Po uživanju antibiotikov
Kuminovi pripravki so zagotovo najboljše domače sredstvo proti napihnjenosti in napenjanju, saj olajšajo prebavo oziroma urejajo črevesno floro. Prav zato jih priporočajo po uživanju antibiotikov. Dodatek kumine v obliki čaja, sam po sebi ali v kombinaciji z janežem olajša dojenčkom prebavo mleka ter blaži kolike. Kumina je učinkovita tudi v boju s črevesnimi zajedavci, kot so gliste, ter v preprečevanju raka debelega črevesa. Po pisanju avtoric zajetnega priročnika Ščepec rešitve iz založbe Jasno in glasno so to dokazali indijski znanstveniki: »Študija na podganah je potekala sedem mesecev in pol. Dokazali so, da odmerek 60 mg kumine na kilogram telesne teže v obliki dodatka v hrano zmanjša stopnjo poškodb sten črevesnih celic zaradi propada membranskih lipidov v procesu oksidacije. To je obenem dokaz, da kumina preprečuje poškodbe tkiva tudi pri črevesnem raku.«
Proti nevarni želodčni bakteriji
Še več, kumina uničuje celo trdovratno in nevarno želodčno bakterijo, ki povzroča želodčno vnetje, razjede na dvanajstniku in raka želodca. Prav tako spodbuja in olajšuje delovanje žolčnika in regeneracijo jeter, zdravi mačka in celo pomaga pri zdravljenju odvisnosti, denimo alkoholizma, ker prej razstrupi telo. Z uživanjem kumine poskrbimo za čistejšo kri, preprečujemo krvne strdke, sladkorno bolezen in slab zadah. Ta vsestranska domača začimbnica hkrati deluje diuretično in protibakterijsko, zato nikar ne pozabimo nanjo, kadar odrasle ali otroke doletijo vnetje sečnih poti in glivična obolenja. Nič manj ni primerna za pljučne bolnike, s poudarkom na astmatikih, ker pomaga pri sluzenju pljuč, lajša izkašljevanje ter kot naravni antihistaminik celo deluje proti alergijam. Ženske naj jo uživajo, če želijo omiliti menstrualne bolečine in si olajšati porod, med dojenjem pa spodbuditi nastajanje mleka. Po starodavnem medicinskem znanju ta začimbnica v človeku sproža miselne procese, ki ga vodijo do večje samostojnosti, odločnosti oziroma prepričanosti vase in o svojih sposobnostih.
Izvrstna začimbna mešanica
Aromatični grenko-sladkasti okus kumine je v kulinariki zelo priljubljen, pa naj gre za semena v obliki srpa ali iz njih zmlet prah. Med drugim jo najdemo med sestavinami za peko kruha, peciva, na siru, krompirju, praženi čebuli, rdeči pesi, ohrovtu, brokoliju, cvetači, v svežem in kislem zelju, klobasah in svinjini. Izvrstno začimbno mešanico, ki olajša prebavo mastne in preslane hrane, preprosto naredimo tako, da morski soli dodamo kumino v prahu.
Olje, ki prepreči vse bolezni
Na našem trgu se pojavlja vedno več ponudnikov olja črne kumine (Nigella sativa); zaužijemo po eno čajno žličko zjutraj in zvečer. Zanimivo je, da črna kumina ni sorodnica navadne kumine. V muslimanskem svetu priljubljeno začimbo, ki izvira iz Azije, je prerok Mohamed opisal z besedami, da je čudežno zdravilo za vse bolezni, z izjemo smrti. Znanstveniki so naredili že kar nekaj raziskav in med drugim dokazali, da olje črne kumine preprečuje širjenje rakavih celic in akne. V mešanici z olivnim je prav tako primerno za zunanjo uporabo. Pri krčih masirajmo trebuh v smeri urnega kazalca, pri težavah z dihali pa prsni koš.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: