Ko se odpravljamo na pot, je za vsak primer dobro imeti kakšno tableto proti glavobolu ali slabosti ter antiseptična in hladilna mazila, ki ublažijo opekline ali pike žuželk. Priskrbimo si zeliščna odvajalna sredstva in ne pozabimo na pripomočke za prvo pomoč tudi za domače ljubljence. Za povrh vrzimo v torbo še obliže in pinceto ter vžigalice, ki vedno tako prav pridejo. Predvsem pa morajo za ustrezno zalogo zdravil poskrbeti vsi kronični bolniki (diabetes, visok tlak, srčne bolezni, avtoimunske bolezni ščitnice ...). Če potujemo z letalom, moramo imeti vsa nujna zdravila v ročni prtljagi in pri tem paziti, da so spravljena na dovolj hladnem in temnem prostoru. Zavijmo jih v aluminijasto vrečko ali folijo. Kaj pa dodatno zavarovanje v tujini? Že imate izpolnjen kartonček?!
Naredimo seznam
V popotniški lekarni naj ne manjkajo tudi priročni vlažilni robčki in robčki za intimno nego ter tablete proti slabosti in bruhanju med vožnjo z avtom, ladjo ali letalom. Mazilo z izvlečkom divjega kostanja bo pomagalo pri bolečih in oteklih nogah, ki se pojavijo po dolgotrajni hoji ali sončenju. Pri vnetjih ali alergijah so koristne kapljice za oči. Če na bazenu staknemo glivice med prsti na nogah, bo dobrodošlo antimikotično mazilo, značilnim mehurčkom na ustnicah, ki jih povzroča virus herpesa simplexa, pa bomo uspešno kos z virustatikom. Resda imajo nekateri pomisleke, a preverjeno drži, da proti slabosti na daljši poti z avtom pomaga preprost babičin recept: (hladna) kokakola in slane palčke bobi. V prtljažniku imejmo vedno hladilno torbo s plastenkami vode.
Oskrba kože po sončenju
Sončni žarki v zmernih količinah vsekakor ugodno vplivajo na nas. Priskrbijo nam vitamin D, znižajo krvni tlak in tkivo je bolje preskrbljeno s kisikom. Drži tudi, da nas zagorelost polepša in izboljša splošno počutje, a kljub temu se je treba sončiti postopoma, ob ustreznem času v dnevu in z visoko zaščito tudi med plavanjem. Če kljub temu dobimo opekline, moramo kožo oskrbeti s hladnimi obkladki. Ker smo se pregreli, obstaja nevarnost dehidracije. Pijemo dovolj tekočine, vode ali mlačnega zelenega čaja. Pri lažjih opeklinah si lahko pomagamo s hladnim navadnim jogurtom, ki ga namažemo na prizadete dele. Na ohlajeno kožo pa nanesimo gel aloe vere, ki blagodejno vpliva nanjo, jo pomirja in hladi obenem. Gel blaži bolečine, preprečuje infekcije, pospešuje celjenje kože in ustvarjanje nove povrhnjice. Preverjeno obnavlja tkivo mnogo hitreje od navadnega procesa regeneracije.
Ko zaboli zob
Zobobol. Najraje se prikrade brez napovedi in nam lahko povsem uniči počitnice. Najbolje bi bilo seveda takoj pohiteti k zobozdravniku, a le kako, če smo že daleč od doma?! Zdravila proti bolečinam so samo prva pomoč, najbolj pa se obnesejo tista, ki vsebujejo učinkovine, ki hkrati zmanjšujejo še vnetje. Pomaga tudi, če k obrazu, kjer nas boli, pritiskamo hladen obkladek, ki zmanjša otekanje. Glavo poskušajmo držati pokonci, v kozarcu tople vode raztopimo žličko soli ter sperimo ustno votlino. Dobro je, če medzobne prostore še bolj skrbno kot sicer očistimo z nitko. Tudi če nas bo zob naslednji dan nehal boleti, se po prihodu domov nemudoma naročimo za pregled pri svojem zobozdravniku. Boleč zob je namreč lahko celo simptom kakšne resnejše bolezni.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: