Po podatkih The Irish Timesa in televizije RTE je za spremembo zakona glasovalo skoraj 70 odstotkov volivcev, največ podpore je bil nov zakon deležen v Dublinu. Z zakonom, ki bo sledil referendumu, bo ženskam omogočeno, da odobrijo njihovi zahtevi do splava v prvih 12. tednih nosečnosti.
Spremembo je podpiral tudi irski premier Leo Varadkar, ki je včeraj na družabnem omrežju twitter vzporedne rezultate komentiral z besedami: »Hvala vsem, ki ste danes glasovali. Udejanjili smo demokracijo. Očitno bomo jutri napisali zgodovino.« Podobno je zapisal tudi minister za zdravje Simon Harris: »Nocoj bomo zaspali z upanjem, da se jutri zbudimo v državi, kjer bo več sočutja in spoštovanja.«
Novi zakon bo prekinil veljavo osmega amandmaja, ki je na Irskem začel veljati leta 1983 in je izenačil pravico do življenja tako za nerojenega otroka kot nosečnico, s tem pa je prekinitev nosečnosti v državi dejansko postala nemogoča. Splav so odobrili le v primeru resne ogroženosti življenja matere, za kršitev zakona pa je zagrožena kar 14-letna zaporna kazen. Irska je imela tako doslej od najstrožjih zakonodaj glede umetne prekinitve nosečnosti na svetu, zaradi česar so se mnoge Irke zatekal v tujino, največkrat v Veliko Britanijo.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: