Pilates

Pilates ni nikakršna novodobna pogruntavščina. Vrsto vaj za krepitev mišic si je namreč na začetku prejšnjega stoletja zamislil nemški trener Joseph Pilates in jo sprva poimenoval kontrologija, saj so temeljile na obvladovanju in usklajenosti telesnih gibov ter pravilnem dihanju. Izhaja iz centra človeškega telesa, zato vsi elementi krepijo mišice trupa. Pilates izboljša gibljivost telesa, pomaga pri bolečinah v hrbtenici, izboljša telesno držo in je lahko dober ščit pred inkontinenco. Ogromno ginekologov namreč pove, da ženske, ki so kdaj intenzivno vadile pilates, pravilno in uspešno izvajajo tudi keglove vaje, saj jih ta vadba s pomočjo dihanja in obvladovanja mišic spodnjega dela trupa nauči, kako krepiti medenično dno. Lepota pilatesa je tudi v tem, da ga lahko izvajamo kjer koli in kadar koli. Potrebujemo le nedrsečo podlogo in kanček vztrajnosti.


Aerobika 

Hollywoodska zvezdnica Jane Fonda je bila tista, ki je ženske v 80. letih prejšnjega stoletja navdušila nad aerobiko. Skupinsko vadbo je navdihnil ples, temelji pa na gibih, usklajenih po ritmu, ki ga daje glasbena spremljava. Aerobika je še danes priljubljena športna aktivnost, izbiramo pa lahko med različnimi tipi, ki se razlikujejo glede na intenzivnost in zahtevnost vadbe ter to, na katere dele telesa se osredotočajo. Najbolj znane so step, plesna in pump aerobika, TNZ (ki oblikuje mišice trebuha, nog in zadnjice) ter zumba. Tečaji običajno potekajo v hladnejših mesecih v fitnes centrih in telovadnicah od septembra do maja, poleti pa lahko dvoransko aerobiko nadomestite z vodno. To ni le zdraviliška animacija za starejše; ko boste enkrat poskusili intenzivno in kontrolirano izvajati gibe pod vodo, vam bo hitro postalo jasno, da niso mačji kašelj.


Orientalski ples 

Orientalski ples, ki mu pogovorno rečejo tudi trebušni, je bil na Vzhodu povezan tako z religijo kot erotiko. Kot obredni ples so ga izvajale tempeljske svečenice, poudarek na gibih medenice je ponazarjal pomen plodnosti, bose pa so bile zato, da bi bile še bolj neposredno povezane z materjo zemljo. Orientalski ples je umetnost obvladanja mišic trebuha, trupa in bokov. Pozabite na štetje korakov, tu štejeta čutno gibanje in valovanje, ki ustvarita čarobno predstavo, ko se telo in duša uglasita in zatreseta. Morda bo začetek nekoliko večji izziv, če niste navajene takšnih gibov, a vredno je vztrajati, saj je orientalski ples odlična vadba, ki ne krepi le telesa, ampak prebudi tudi davno pozabljene ženske čute.


Joga 

Kdor ni prepričan o svojih fizičnih sposobnostih, naj preizkusi jogo. Brez skrbi, ne bo vam treba takoj prepletati udov in usločiti hrbtenice. Joga za začetnike je namreč sestavljena iz povsem preprostih asan (položajev), prvi, ki ga poznajo že dojenčki, pa je položaj trupla, ko ležimo na hrbtu z zaprtimi očmi, iztegnjenimi rokami in nogami, globoko dihamo ter umirimo misli in srčni utrip. Lepota joge je tudi v njeni prilagodljivosti. Namesto bolečine, ki jo opevajo fizično naporni športi, prisega na poslušanje lastnega telesa. Položaje vsak posameznik torej izvede po svojih močeh, ob tem pa je treba tudi poudariti, da lahko jogo izvajajo vsi, mladi in stari, tisti z manj ali več kilogrami in bolj ali manj prožni. Joga gre nujno z roko v roki z meditacijo, namesto da seobremenjujete z imeni in zapletenostjo asan, postojte v trenutku. Odvrzite skrbi in začutite, kako se sproščajo vsi končiči vašega telesa. Joga je še prijetnejša, če jo izvajamo v naravi. Takrat prisluhnimo žvrgolenju ptic in brenčanju čebel, šelestenju listov v krošnjah in petju čričkov v travi ter postanimo eno s tem čudežnim planetom, ki nam daje tako varen dom.