Le nekaj glavnih pravil upoštevajte in ne morete zgrešiti. Postavimo jih na vzhodno ali zahodno okno, tako da ne bo sijalo sonce naravnost na njihove liste. Ali pa jih postavimo v senco druge zelene rastline. Temperatura zraka naj bo od 20 do 26 stopinj Celzija. Jeseni ali pozno poleti jih damo na dež, kjer temperature padejo do 16 stopinj; takšno početje jih spodbudi k ponovnemu cvetenju. Seveda cvetočih rastlin raje ne postavljamo na nizke temperature. Dež ali voda od zalivanja se mora do večera, ko ni več svetlobe, posušiti, sicer se pojavijo bolezni. Dež in deževnica ali mehka voda jim posebno prijata, saj je imajo v svoji domovini, tropskem gozdu, v izobilju. Zelo pomembno pa je, da voda odteče in se ne zadržuje v območju korenin. To pomeni, da v naših domačih razmerah ne sme zastajati v lončku, ker bodo korenine in s tem celotna rastlina kaj kmalu propadle.
Ravnanje s substratom
Substrat je rahel in povsem naraven, sestavljen iz koščkov lubja, da se lahko vmes zadržuje zrak. Če se zdrobi, moramo rastlino presaditi in ji ponovno omogočiti rahel substrat, ki zadržuje potrebno vlago in zrak. Najbolje jo zalijemo tako, da jo z lončkom vred potopimo v vedro z vodo, pustimo nekaj minut, da se substrat napoji z vodo, pustimo, da voda odteče, in postavimo nazaj v okrasni lonček.
Podstavki z vodo
Orhideje so v naravi deležne visoke zračne vlage. V domačih razmerah jim jo zagotovimo tako, da pod rastline postavimo podstavke z vodo, ki izhlapeva, a korenine ne smejo stati v teh podstavkih. Za orhideje so primerni visoki okrasni lončki prav zato, da korenine ne pridejo v stik z vodo, če je kaj ostane, ko zalivamo. Najbolje je, da voda izhlapeva ob rastlini. Orhideje bodo hvaležne, če jih bomo dopoldne rosili po listih, tako kot jih rosi tropski dež. Dognojevanje naj bo zmerno in razredčeno, v času rasti. Uporabimo posebna gnojila zanje.
Nič ne režemo
Pogosto se pojavlja vprašanje, ali cvetno steblo odrežemo, ko orhideja odcveti. Odgovor je ne, saj lahko iz istega stebla izrastejo novi cvetni poganjki. Odrežemo ga šele, ko se popolnoma posuši in je rjavo.
Še en namig glede cvetov. V naravi orhideje nimajo nobenih opor za cvetna stebla, kajti rastline so dovolj močne, da držijo cvetna stebla, ki se elegantno pozibavajo. Pustimo jim, da rastejo kot v naravi in pokažejo vso svojo lepoto in gracioznost, odstranimo oporne paličice in uživajmo v njihovi lepoti. Včasih je opora narejena zato, da ustvari cvetno steblo posebno obliko, na primer srca. Tedaj pa ne bomo umaknili opor. Morda je bolje, da jih odstranimo šele, ko rastlina odcveti, da ne bi poškodovali cvetov. Novih cvetnih poganjkov, ki jih zelo rade naredijo zdrave in primerno oskrbovane rastline, pa nikakor ni treba dajati na oporo, ampak jih pustimo, da rastejo, kakor se jim zljubi.
DOBRO JE VEDETI |
---|
V teh zimskih mesecih pazimo, da jih prenesemo iz trgovine do doma zelo dobro zavite, pot pa naj bo čim krajša, da se ne prehladijo in odvržejo še neodprtih cvetnih popkov. To se zgodi tudi, če imamo orhidejo na oknu, ki ga odpiramo in zračimo, saj je vdor hladnega zraka, ki piha po rastlini, lahko usoden. |
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: