Zunaj je zelo mrzlo te dni. In če bi poslušali naše babice, ne bi šli ven vse do maja. Zato se, če smo seveda vajeni, da se v letnih časih, ko nas ne zebe do kosti, redno rekreiramo zunaj (ali pa smo vadbo vnesli na seznam novoletnih zaobljub), pozimi odpravimo v bližnji fitnes, seveda z avtomobilom. Prepričani smo, da je mrzel zrak neprimeren za vadbo, kot smo jo izvajali doslej, zato poskusimo z rekreacijo v zaprtih prostorih. Velikokrat začetno zagnanost do športa v dvorani zamenja manko volje. Ni nam do tega, da bi ob popoldnevih ali proti večeru ponovno drgnili avto, da bi odstranili led na steklu, morda celo počistili dovoz, če je zapadel sneg. Kmalu ugotovimo, da je vse to preveč zapleteno, zato gibanje ali opustimo ali pa začenjamo premišljevati, ali grožnje o mrzlem zraku in teku res držijo. Čeprav avanturisti poznajo številke ekspedicije na severni pol, kar pomeni, da smo ljudje sposobni preživeti v krutih razmerah, to ne pomeni tudi, da smo navadni smrtniki sposobni brez posledic trenirati zunaj, kadar temperature padejo krepko pod ničlo. Mar to res pomeni, da moramo pozimi ostati doma? 



Dihati skozi nos

Seveda v slabem vremenu potrebujemo bolj močan motivacijski poriv, a pozabljamo, da obstajajo o rekreaciji pozimi številni miti, ki nam jih vseh ni treba upoštevati. Rečemo si, da ne smemo na tek, kajti mraz šibi naš imunski sistem. Je to res? Je. Tek in vadba v mrzlem vremenu povzročata, da telo proizvaja več noradrenalina in kortizola, posledica česar je oslabljen imunski sistem.

To pa seveda ne pomeni, da se je treba športu pozimi povsem odpovedati. Samo skrajšajte dolžino poti in čas, ki ga boste namenili teku; dihajte skozi nos. Vsekakor pa tudi najbolj veščim in pogumnim športnikom strokovnjaki odsvetujejo rekreacijo zunaj, po možnosti še v ostrem vetru, ko termometer pokaže okoli –15 stopinj Celzija. Za vse tiste, ki sami sebe za športnika niti oklicali ne bi, pa ne bo nič narobe, če že pri –5 stopinjah prilagodite vadbo svojim zmožnostim. Sicer je res, da dihanje skozi nos ogreje zrak, a ga le delno. Če je denimo zunaj nič stopinj, se zrak v nosni votlini ogreje na 15 stopinj, v sapniku na 20, v pljučih pa na 30. To je še vedno več kot šest stopinj manj od zaželene telesne temperature.



Rojeni smučarji

Ko govorimo o športu pozimi, pa seveda ne moremo imeti v mislih samo teka. Še posebno če je sneg, je to enkratna priložnost za športe, ki jih ne omogoča noben drug letni čas. Naj bo tek na smučeh, ki zahteva nekaj vaje, ali sankanje na bližnjem hribu, zima ponuja številne možnosti, kako biti aktiven in se obenem imeti lepo. Slovenci smo narod, ki je ponosen na svojo smučarsko zgodovino, zato se na proge pogosto odpravijo tudi tisti, ki vse leto niso veliko migali. Zdi se jim, da morajo pozimi nadomestiti vse poprejšnje mesece. Zato pretiravajo. Tako se hitro zgodijo poškodbe, zato ni nič narobe, če se pred pričakovano smuko pomudite tudi v kakšnem fitnesu, da telo pripravite na napor, ki mu ga boste ponudili s smuko.

Kratki dnevi

Resda je zunaj mrzlo, a to ne pomeni, da potrebujemo ob gibanju manj tekočine. Če je zrak suh, moramo piti že zato, da ohranjamo sluznico vlažno. Ljudje vsekakor nismo lutke iz porcelana in mrzlo vreme nikakor ne onemogoča aktivnega življenja. Če ste pljučni bolnik, potem seveda ne boste pozimi tekali naokoli. Če vas muči astma, ne pretiravajte. Prav tako ne, če imate težave s srcem ali slabši pretok krvi po telesu. Najbolj pomembno pa je, kaj nosite, ko se odpravite ven. Poskrbite, da boste oblečeni po plasteh (telo se med vadbo ne sme hladiti). Vaša oblačila naj bodo takšna, ki ostajajo suha. Ne želite si, da bi prepotena oblačila na vas začela zmrzovati. Poznati pa morate seveda tudi razmere, v katerih se boste odpravili v dir. Velikokrat so poškodbe povsem »neumne«, kot recimo ta, da vam spodrsne na ledu. Zato ne pozabite na primerno obutev.



Ne pozabite tudi, da je deset kilometrov po snegu nekaj popolnoma drugega kot deset kilometrov na suhi cesti. Če pa res vztrajate na dolgih progah, pazite, da nikoli ne boste predaleč. Tecite v večjih krogih, da boste lahko kmalu doma, če se pripeti kakšna nevšečnost. Ob sebi imejte mobilni telefon in čelno svetilko. Dnevi pozimi so kratki.

Užitek toplega čaja

Če smo poprej dejali, da lahko mrzel zrak tudi negativno vpliva na naš imunski sistem, ne smemo pozabiti, da so gotovo bolj zdravi tisti ljudje, ki se redno gibljejo vse leto. To seveda pomeni tudi pozimi, ko lahko marsikako ostanemo aktivni. Ni preprosto valiti ogromne kepe snega v hrib, da bi naredili zajetnega snežaka. Prav tako ni mačji kašelj, ko že desetič rinete v hrib, da bi se nato spustili s sankami. In težko je najti bolj prijeten občutek od tistega, ko po takšni zimski aktivnosti slečeš mokra oblačila, nadeneš tople nogavice in spiješ pravkar skuhan čaj.