Potem ko se je Donald Trump že udobno namestil v Beli hiši, so njegovi nasprotniki ne le po ZDA, temveč po vsem svetu začeli glasno in množično nasprotovati njegovi vladavini.
Protestniki se ves dan zbirajo v večjih mestih, po najnovejših podatkih naj bi jih novi ameriški administraciji odločno nasprotovalo več kot dva milijona, in z izjemo nekaj redkih izgredov mirno opozarjajo na krivice in kršenje človekovih pravic, ki jih bo po njihovem prinesla administracija 45. ameriškega predsednika, začelo pa se je na drugem koncu sveta, tam spodaj, v Sydneyju. Zbralo naj bi se jih okoli tri tisoč, po večini žensk, ki so poudarjale, da so združene nepremagljive in da Trump ne more omajati krvavo pridobljene moči in poteptati stoletnega truda za enakopravnost med spoloma. Podobno so vpile mnogo mlajše skupine v novozelandskih Wellingtonu, Aucklandu in Christchurchu, pa celo v Keniji, domovini očeta prejšnjega predsednika, Baracka Obame, medtem ko so v južnoafriškem Capetownu poudarjali, da takšen povprečnež že ne more spodkopati sodobne civilizacije.
Vsi v Washington
Na številna pereča vprašanja so opozarjali tudi v evropskih prestolnicah in večjih mestih, v Rimu, Berlinu, Barceloni, Madridu, Frankfurtu, Londonu (na Trafalgar Squaru se je zbralo 100.000 ljudi), Mὔnchnu in drugod, seveda pa je osrednje dogajanje zajelo ZDA, kjer se protestniki zbirajo po vseh zveznih državah in opozarjajo na nasilje, rasizem, homofobijo, verski rasizem in spolno neenakost. Glavne demonstracije so preplavile Washington, D. C., kjer so se že včeraj popoldne, takoj po inavguraciji, začeli vrstiti neredi. Po zadnjih podatkih se je v prestolnici zbralo 500.000 žensk in tudi moških, čeprav naj bi organizator zaprosil za dovoljenje le za 200.000 udeležencev. Mnoge protestnice, kot so naznanjale, svoje stališče izražajo z rožnatim pokrivalom, in vse kaže, da se bo dogodek, kot so napovedovali mnogi, v zgodovino zapisal kot največje demonstracije v ZDA.
Protesti potekajo na več koncih ameriškega glavnega mesta, ki se danes sooča iz izjemno obremenjenim javnim prometom, na delu pa je znova več tisoč uniformiranih mož. Na enem od odrov je zbrane nagovorila igralka America Ferrera (udeležbo so napovedali tudi številni drugi zvezdniki) in opozorila, da zdajšnja oblast napada dostojanstvo žensk, svoje ostro mnenje o Trumpu je razodela tudi Whoopi Goldberg, medtem ko sta v Londonu protestnike spodbujali Emma Watson in Cher. Dogajanje je prek twitterja podprla tudi Hillary Clinton, velika poraženka nedavnih volitev, ki se je včerajšnje inavguracije udeležila kot nekdanja prva dama. Pogumnim udeleženkam današnjih protestov se je zahvalila in izrazila prepričanje, da so ženske skupaj močnejše.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: