Vsi vemo, da tega ne bi smeli početi, a gotovo smo se kdaj pregrešili. No, če spodaj našteto ni na vašem dnevnem sporedu in zaidete le občasno, se nimate česa bati, če pa so to resnično vaše navade, se velja zamisliti. In to resno, opozarjajo strokovnjaki za časnik Insider. Preberite si, torej, kaj nas lahko ogroža, pa čeprav je videti tako nedolžno!

Grizenje nohtov. Če z zobmi obdelujemo nohte in obnohtno kožico, si lahko naprtimo vnetja, kot je paronihija. Prsti lahko pordečijo, lahko otečejo in postanejo boleči na dotik, v skrajnih primerih pa se lahko predel okoli nohta tudi zagnoji. In še, kronična paronihija lahko povsem uniči tanko kožico, ki obdaja noht, tako da začne ta odstopati. In sčasoma lahko tudi odpade. Grizenje nohtov je pogosto posledica čustvene stiske, če se že dalj časa ne moremo odvaditi, velja zaprositi za pomoč.



Škrtanje z zobmi. Bruksizem ali škripanje z zobmi oziroma nenadzorovano stiskanje teh je pogostejše pri otrocih, a vendarle je mogoče pri tem zalotiti tudi odrasle. Predvsem ponoči, med spanjem, ugotavlja stroka, toda bruksizem ni samo nadležen za osebo, ki spi zraven škripača, temveč je tudi zelo nevaren. Zobje se namreč lahko med takšnim početjem zalomijo, zaradi česar si lahko resno poškodujemo jezik, lahko nam izpade plomba, v skrajnem primeru pa tudi cel zob! Kakor pri grizenju nohtov tudi pri bruksizmu velja, da gre za odraz čustvenega nelagodja, zato se velja o tegobah, ki so v ozadju, pogovoriti.



Stiskanje mozoljev. Ko pa so tako zelo nadležni! Morda se ga znebimo začasno, toda dolgoročno smo si naredili medvedjo uslugo. Sploh če se aken dotikamo z dolgimi in umazanimi nohti, si lahko naprtimo neželeno vnetje, če pa si pri tem še poškodujemo tanko kožo, si lahko pridelamo še brazgotino.



Brskanje po nosu. Ko otrok išče zaklade globoko v nosnicah, se lahko vsaj nekaj časa tolažimo, da gre za prehodno obdobje in del odraščanja. Ko pa to počne mladostnik ali odrasla oseba, je čas za preplah. Kdor s prsti raziskuje po nosu, vnaša bakterije in druge nečistoče, lahko pa si tudi poškoduje notranjost in tako bakterijam ponudi novo bivališče. Da ne govorimo o možnosti krvavitev in celo poškodbe ali perforacije septuma.



Bosonoga hoja. Telovadnice in kopališki kompleksi so legla bakterij in glivic, ki se najraje razmnožujejo v vlažnih in toplih okoljih. Vnetja se tako rekoč kar ponujajo: lahko se pojavi tudi atletsko stopalo, torej glivična okužba stopal, možne pa so tudi bradavice.



Umazani mobilni telefon. Če trdite, da ste pri zgornjih navedbah nedolžni, pa ste gotovo krivi zaradi umazanega telefona. Tega odlagamo resnično povsod in se ga dotikamo z rokami, tudi ko te niso umite, pomislite, kaj vse si prilepimo na obraz, ko se pogovarjamo! Klepetamo zanesljivo večkrat na dan – kako pogosto pa ga očistimo? Kakor da bi vabili akne in vnetja …