Trumpa so s soprogo Melanio že v četrtek gostili na slovesni večerji z nemalo ceremonije v palači Blenheim blizu Oxforda, kjer se je rodil Winston Churchill. Prva dama je senco ameriškega obiska osvetlila s sijočo rumeno večerno obleko rusko-francoske modne hiše J. Mendel. Britanski mediji so ji zapeli hvalnico in njeno gala opravo označili za takšno, ki pritiče princesam, kaj več pa si Angleži od obiska ne obetajo. 



Medtem, ko po vsej državi pripravljajo množične proteste, najodmevnejši bo v Londonu, kjer bodo med drugim dopoldne blizu poslopja parlamenta spustili ogromen s helijem napolnjen balon, ki upodablja karikiranega dojenčka Trumpa v plenicah, pa se ameriški predsednik, kot je v njegovi navadi, na kritike požvižga. Mimogrede, v anketi, ki jo je včeraj objavilo podjetje YouGov, ki opravlja javnomnenjske raziskave, kar 77 odstotkov Britancev o Trumpu nima dobrega mnenja, 74 odstotkov jih meni, da je seksist, 63 odstotkov pa, da je rasist. 



Voditelj ZDA je že v zanj značilnem prepirljivem duhu pripravljen na današnji uradni pogovor s premierko Mayevo. Srečanje želi doseči prostotrgovinski sporazum med ZDA in Združenim kraljestvom po odhodu slednjega iz EU marca 2019, a je Trump še pred njunim sestankom že kritiziral odločitve britanske politike v britanskih medijih. V intervjuju za tabloid The Sun je med drugim pametoval o brexitu, ki ga je podpiral že od vsega začetka, sedaj pa trdi, da bi se ga sam lotil drugače: »Pravzaprav sem Theresi May povedal, kako naj se ga loti, a se ni strinjala, ni me poslušala,« je dejal. Kritiziral je varnostne ukrepe londonskega župana Sadiqa Khana: »Poglejte, kaj se dogaja v Londonu. Mislim, da se zelo slabo sooča s terorizmom,« ki so ga verjetno vznemirili tudi zato, ker je današnje množične proteste proti Trumpu dovolil župan sam. 



A vodilni Britanci, ki bodo ta konec tedna imeli opravka z ameriškim predsednikom ohranjajo mirno kri. Mayeva poudarja, da »ni močnejšega zavezništva, kot so naši posebni odnosi z ZDA in v prihodnjih letih tudi ne bo pomembnejšega zavezništva«. 


Takole gentelman pomaga po stopnicah britanski dami, ali ko Theresa May na gala večerjo povabi Donalda Trumpa.


Trumpa bo v Windsorju sprejela tudi kraljica Elizabeta II., kjer po kraljevem protokolu gotovo ne bo smel stresati neslanih šal, ki smo jih vajeni ob njegovih drugih uradnih obiskih, a tudi ob tej priložnosti se mediji nadejajo, da ga bo Trump vsaj nekoliko pokronal. Na očeh britanske javnosti pa ameriški predsednik kljub obisku, ki se razteza do nedelje, ko bo odpotoval naprej v Helsinke, kjer ga čaka vrh z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ne bo dolgo. Že nocoj se bo namreč umaknil v svojo priljubljeno aktivnost. Z Melanio bosta na Škotskem, kjer ima v lasti dve igrišči za golf, preživela preostanek britanskega obiska, kar britanska vlada komentira z besedami, da gre za »zasebni element uradnega obiska«.