Veste, kaj pomeni pasivno agresivna osebnostna struktura? To so na zunaj zelo prijetni, šarmantni in ljubeznivi ljudje, ki vedno, ampak resnično vedno dajo prednost avtu iz stranske ulice, ki pomagajo drugim čez cesto, ki imajo zmeraj pri roki bombone za otroke, ki v partnerstvu ne zahtevajo ničesar posebnega in jim kljub temu ne uspe biti srečni niti ne znajo osrečiti partnerja.

Pasivno agresivni ljudje znajo molčati kot ribe in ne morejo ali zaradi predsodkov nočejo povedati vzrokov. 

Kaj se skriva za prijaznostjo?

Lep primer pasivno agresivne osebe je Monika. Ljubka mlada ženska, šarmantna in uspešna, poročena s Petrom. Peter obožuje njen nežni obraz, njeno lepo telo, njen ostri um – vendar je prepričan, da je kljub nekajletnemu partnerstvu ne pozna. Kdo je pravzaprav ona? Kaj je z njo narobe? Kaj je narobe z njim, njima, zakaj Monika vztrajno odklanja seks? Vse je pripravil: večerjo v znanem lokalu, doma šampanjec in sveče, ko pa je bilo tako daleč, ko je hotel več, se mu je izmaknila: »Zakaj uničuješ lepe trenutke?« Teden prej ni bila pripravljena, pred dvema tednoma jo je bolela glava, vedno je kaj, da se izmakne seksu. Tako stanje traja že eno leto in oba sta izmučena in napeta. Če pa Petru le uspe, nikoli ne ve natančno, ali jo privlači ali odbija. Če jo vpraša, ali ji je lepo, dvoumno molči, če hoče izvedeti, kaj je med njima oziroma z njim narobe, ravnodušno skomigne z rameni: »Nič!« Monika si ne upa priznati Petru svojih želja, ne drzne si mu povedati, da bi bila rada med seksom aktivna, da jo mikajo v bistvu nedolžne igrice. V njeni glavi je zasidrana podoba moškega, mača, ki krmili življenje in seveda tudi spolnost, ki se mu mora ženska podrejati in molčati. Ker nikoli ne doseže tega, kar si želi, je postala agresivna, ker pa svoje agresije nikdar ne pokaže, ker je vedno nežna in prijazna, je pasivna. Monika je lep primer pasivne agresije. Njeno nasprotje je odkrita agresija, ki jo poznamo in vemo, kaj pomeni.



Misliti v dvojini

Drugi primer pasivne agresije je Luka. Doma so ga imeli za dobrodušnega fantka, ki nikoli ni delal težav, ki je vedno ubogal in se trudil, da je vsem ustregel. Bil je idealen otrok. Zdaj je Luka star 30 let in nima stalne partnerice. Zelo počasi se odloča za zvezo, ko se zaljubi, je pozoren in darežljiv, ko postaneta z dekletom zaupna, se zelo zagreto zanima za vse njene seksualne želje, potem pa jih pozabi in zadovolji samo sebe. Če doživi orgazem prezgodaj, se ne zanima več za partnerico, po seksu se obrne stran in zaspi; skratka dela vse, da se ga dekle naveliča in odide. Luka se nikoli ne razkrije, nikoli se ne pogovarja o sebi, o svojih željah. Tudi Luka je pasivno agresiven tip, ki tako dolgo ni znal ali smel uresničiti svojih želja, da je pozabil, kako pomembna je njihova izpolnitev, kako pomembno je misliti v dvojini, ne vedno v ednini.



Potrpljenje

Niti Monika niti Luka nista nasilni osebi, agresijo zaradi neizpolnjenih ali pozabljenih želja sta potlačila globoko v sebi in pozabila ali se nista nikoli naučila osrečiti drugega ali ga vsaj toliko spoznati, da bi izvedela in si zapomnila, kaj si želi.

Biti partner taki osebi ni lahko. Lahko se samo brez upanja, da se bodo kdaj dokopali do pravih odgovorov, sprašujejo, kaj delajo narobe, si očitajo, da niso dovolj ljubeči in pozorni, in zaman poskušajo s pogovori izvedeti, kako bi stanje spremenili. Toda pasivno agresivni ljudje znajo molčati kot ribe in ne morejo ali zaradi predsodkov nočejo povedati vzrokov. Vsi, ki imajo pasivno agresivne partnerje, se lahko odpovedo poglobljenim duševnim analizam, edino, kar lahko naredijo, je, da partnerja spodbujajo k pogovoru. Počasi in vztrajno. Partner mora dobiti občutek, da izražene želje ne pomenijo konca ljubezni. Če jim to uspe, ne bodo imeli več sovražnika v postelji, ampak vročega in seveda enakovrednega partnerja.

Seveda vsako izogibanje spolnim odnosom ne pomeni pasivno agresivne osebe. Vzrokov za odklanjanje telesne ljubezni je milijon in zelo različni so. Kako torej spoznamo pasivno agresivno osebo? Težko, vendar ni nemogoče. Če sumimo, potem so potrpljenje, izkazovanje ljubezni in navajanje k pogovoru najboljše metode za počasno odpiranje partnerja ali partnerice, pri čemer je potrpljenje najpomembnejše in tudi najtežje.