Finale ameriškega nogometa minuli konec tedna so spremljali tudi tisti, ki jim je za šport sicer prav malo mar, velike zasluge za izjemno gledanost pa ima zanesljivo nepozabni nastop Lady Gaga, ki je s koreografijo, akrobacijami, atrakcijami na odru, spremljevalnimi plesalci in – kljub velikemu naporu – enkratnim glasom navdušila občinstvo pred malimi zasloni, tiste na kraju zgodovinskega dogodka pa spravila v ekstazo.

Preberite še: Lady Gaga ukradla šov

Njen nastop, ki je bil pravi kondicijski podvig (zmotile je niso niti vrtoglavo visoke petke), je sprožil val občudovanja in pohval na eni strani, na drugi pa žal – zgražanja. Tako je, prek družbenih omrežij so podli jeziki, mirno lahko rečemo krivci za nizko samopodobo številnih mladostnic, zapeli za trebušček velike umetnice, ker ta pač ne ustreza sodobnim visokim lepotnim merilom in ker si je Lady Gaga dovolila tudi kakšno maščobno blazinico, ki je simpatično pogledala prek rob kratkih hlačk, v katerih je spektakularno plesala po odru, namesto napetih in izklesanih mišic. Pustimo, da nobeden od glasnih kritikov ne bi zmogel speljati tako vrhunskega in popolnega nastopa, pa če se še tako znoji v telovadnici vsak dan, dejstvo je, da objave na socialnih omrežjih občutno vplivajo na razvoj in odraščanje najstnic in tudi najstnikov, ki se prepogosto znajdejo v vrtincu strogih pričakovanj.

Je kdo pomislil na mladostnike?

Kakor da ne bi že preveč škode povzročili že oglaševalci in modna industrija, zdaj pretirano vitkost (kajti Lady Gaga resnično ne bi mogli očitati niti kilograma preveč) spodbujajo tudi navadni smrtniki, in to prek izjemno močnega in nevarnega orožja – spleta. Kritike so sicer kaj hitro poskušali utišati pevkini številni podporniki, a zvezdnica ne potrebuje tolažbe, saj ji samozavesti k sreči ne primanjkuje, veliko večja težava se namreč skriva v dejstvu, da so neokusne zapise prebrale tudi številne mladostnice, morda ravno ta hip izgubljene na poti iskanja identitete in negotove glede svojega videza, ki so pevkin ne povsem ploski trebuh sprejele kot nedopusten prekršek. »Predsodki okolice imajo precejšen vpliv na posameznikovo samopodobo in odnos do lastnega telesa,« pojasnjuje Alja Fabjan, integrativna psihoterapevtka. »Prvi, ki vplivajo na razvoj odnosa do telesa, so starši, gre za verbalna in neverbalna sporočila, ki jih vsakodnevno pošiljajo otroku v povezavi z njegovim telesom, zelo pomemben pa je tudi zgled, se pravi, kakšen odnos imajo do svojega telesa, ali so si všeč, se na kakšen način zavračajo, so morda pogosto na shujševalnih dietah. Nadalje na otroka vplivajo vrstniki in mediji, sploh od začetka pubertete, je ta vpliv največji in najnevarnejši. Za nekoga, ki je manj družaben, več časa pa preživlja za računalnikom, bo vpliv medijev ključen. Slednji pa je po mojem mnenju najbolj negativno opredeljen glede sprejemanja različnih oblik telesa. V nekem obdobju pač velja, da je lepa le večja zadnjica ali močne obrvi in povsod piše le o tem, kako to doseči. Seveda se nekdo, ki ne ustreza kriterijem, jih pa doživlja kot pomembne, ne more počutiti dobro.«

Vse bolj se opiramo na trende

Fenomen body shaminga, torej sramotenja telesa nekoga drugega, je vse pogostejši, je pokazala raziskava univerze v Pensilvaniji, dodatno skrb pa zbuja podatek, da lahko takšna stiska zaradi izjemnega stresa povzroči tudi presnovne težave, ki pa so lahko, kot vemo, vir vsega hudega v človeškem organizmu. »Kritike in splošna merila okolice mnoge spodbudijo k hujšanju, lahko tudi k hujšim psihičnim težavam, ali pa so eden od dejavnikov pri razvoju motenj. Če so diete trendovske, so objavljene v vseh medijih. Če sta na dieti tako naša mama kot tudi najboljša prijateljica, je velika možnost, da se tudi sami kmalu odločimo zanjo. To drži vse pogosteje, ne glede na spol!« še pove Fabjanova in poudari, da je zdrava samopodoba otrok in mladostnikov izjemnega pomena: »Vpliva na vsa ostala področja življenja, saj je vse medsebojno prepleteno. Pomembno pa je, da je vsaj starši ne poudarjajo preveč, a je obenem prav, da so pozorni na otrokov odnos do telesa in njegova občutja v zvezi s tem, ga kaj povprašajo in mu prisluhnejo. Dobro je, da ga spodbujajo predvsem pri dosežkih na drugih področjih. Pohvale glede vsega, tudi videza, pa seveda nikoli niso odveč.«