Govor Winfreyjeve ob prejemu nagrade za življenjsko delo Cecil B. DeMille v Beverly Hiltonu je prisotne hollywoodske zvezde na podelitvi zlatih globusov dvignil na noge in spravil do solz, podobne reakcije pa so doživljali tudi Američani doma pred televizijskimi zasloni. Televizijska zvezdnica je namreč spregovorila o svoji revni mladosti in navdušenju ob spremljanju podelitve oskarjev leta 1964, ko je nagrado za glavno moško vlogo prvič dobil temnopolti igralec Sidney Poitier. Za razliko od Trumpa Winfreyeva namreč svoje kariere ni začela z 200 milijoni dolarjev od bogatega očeta, ampak je uresničila pravi ameriški sen, saj je odraščala z revno mamo, skozi življenje pa zgradila imenitno kariero in si nabrala oboževalce ne le v ZDA ampak tudi po svetu.
Winfreyeva je govor, ki je na moč spominjal na postavljanje temeljev politične kampanje, začinila z izrazom prepričanja, da je čas za moške, ki zlorabljajo ženske potekel in da bodo s pomočjo veličastnih žensk in nekaterih izjemnih moških napočili časi, ko več nobeni ne bo potrebno povedati, da se je zloraba zgodila tudi njej.
Da si Winfreyjevo želijo za predsednico, so njeni zavezniki namignili že pred tem globokim nastopom. Voditelj letošnjih globusov jo je na oder denimo povabil s šalo, da Winfreyjeva sploh ni primerna za predsednico in da Tom Hanks nikoli ne bo podpredsednik ZDA. S tem je želel 'izkoristiti' svoj preroški vpliv, saj je spomnil, da se je leta 2011 na večerji Združenja dopisnikov Bele hiše hudo norčeval iz Trumpovih predsedniških ambicij, nakar se je Donald na presenečenje vseh odločil za kandidaturo, zmagal in postal predsednik. Medtem je prav tako nekdo s televizije NBC na twitterju objavil fotografijo Winfreyjeve in zraven pripisal »Sámo spoštovanje do NAŠE bodoče predsednice«. Odgovorni so tvit kasneje sicer izbrisali, saj se niso želeli politično opredeliti, a oboževalci so tvit shranili in dokaz še naprej veselo delili na družbenem omrežju.
Winfreyeva je možnost kandidature sicer tudi sama omenila lani marca v intervjuju za tiskovno agencijo Bloomberg, ko je dejala, da ji je Trumpova zmaga dala misliti, saj je ugotovila, da pomanjkanje političnih izkušenj ni nobena ovira. Winfreyeva je milijarderka, ki se s tem ne hvali, ampak skuša pomagati manj srečnim in uspešnim. Tega se zavedajo tudi Trumpovi podporniki. Nekdanji tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer, ki je lani navduševal komike s svojo obrambo potez predsednika, je na namigovanja o bodoči predsednici Winfreyjevi tako najprej ponudil strokovno mnenje, da Winfreyeva nima nobenih političnih izkušenj in nobenega političnega aparata za sabo, a se nemudoma ugrizni v jezik, ko so ga opozorili na to, kdo trenutno sedi v Beli hiši. Odkar je na predsedniških volitvah zmagal Trump so v ZDA vrata za podoben podvig odprte dobesedno vsem Američanom z dovolj prepoznavnim imenom in Winfreyeva po mnenju analitikov nikakor ni brez možnosti.
O političnih komepetencah Winfreyjeve je bil do nedavnega prepričan celo sam Trump, so sedaj spomnili mediji. Čeprav se na ugibanja glede morebitne tekmice na volitvah leta 2020 predsednik še ni odzval, si jo je pa v preteklosti že dvakrat želel za svojo podpredsedniško kandidatko, ko se je poigraval z mislijo o predsedniški kandidaturi. In sicer leta 1999, ko si je prizadeval zbrati dovolj podpore za predsedniško kandidaturo na listi reformne stranke, ter leta 2015.
Obakrat je Trump v televizijskih intervjujih izrazil svoje občudovanje Winfreyjeve, prvič je za CNN dejal, da je priljubljena, odlična in čudovita ženska, drugič ša ABCju povedal, da mu je zelo všeč in bi skupaj zlahka zmagala. Winfreyjeva je sicer na volitvah leta 2008 podprla Baracka Obamo, katerega dediščino si Trump prizadeva v čim večji meri odpraviti.
Trumpove pretekle pozitivne izjave bodo za Winfreyjevo verjetno dobra popotnica ob morebitni kandidaturi leta 2020, ko jo bodo napadali Trumpovi podporniki. To se je sicer že začelo. Poleg Spicerjeve ocene, jo je desničarski radijski voditelj Alex Jones, ki podpira Trumpa, v ponedeljek označil za temnopolto nacistko, ki bo zasužnjila tako črne kot bele, a izjavo kasneje osramočen umaknil. Se je pa oglasila nekdanja direktorice za komunikacije Bele hiše v času Obamovega predsedovanja Jennifer Palmieri, ki meni, da bi bila Oprah Winfrey zelo resna predsedniška kandidatka.
Pomanjkanje političnih izkušenj po Trumpovi zmagi ni več noben razlog, da se ne bi spustila v politiko oziroma predsedniško kandidaturo. A po mnenju nekaterih bi bil to dvorezen meč. Voditeljica demokratov v predstavniškem domu kongresa Nancy Pelosi tako meni, da bi Winfreyjeva zagotovo dobila veliko podporo, vendar bi imela njena kandidatura zaradi pomanjkanja izkušenj z delom v vladi podobne pomanjkljivosti kot Trumpova. Trump je torej argument v prid njeni kandidaturi, obenem pa argument proti njej - glede na vse, kar se zdaj dogaja. A nekaj je gotovo, morebitna zmaga Winfreyeve leta 2020 bi bila za Trumpa in njegove podpornike vrhunec poetske pravice, saj bi izgubili ne le proti ženski, ampak ob tem še temnopolti ženski.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: