Med

Človeštvo ceni najbolj pristno naravno sladilo že od pradavnine. Med je tisto živilo, ki se ohrani brez dodatka katere koli snovi, kar je danes izjemna redkost. Poleg grozdnega in sadnega sladkorja vsebuje še celo paleto vitaminov, beljakovin, encimov, aminokislin in rudninskih snovi, ki krepijo človeško telo. Čebele ga izdelujejo iz nektarja cvetov ali izločkov iz živih delov rastlin ali izločkov na živih delih rastlin, ki jih zberejo, predelajo z določenimi lastnimi snovmi, ga shranijo, posušijo in pustijo dozoreti v satju. 

V majhni, a pestri Sloveniji najdemo veliko sort, vsaka pa se lahko pohvali s svojim okusom in specifičnim blagodejnim vplivom na človeka. Akacijev med milega okusa recimo pomirja in blaži utrujenost, lipov s svežim vonjem po mentolu krepi organizem in pomaga pri premagovanju prehladov. Cvetlični krepi žile in srce, gozdni, ki se ponaša s temno barvo in smolnato aromo, pa zdravi vnetja dihal in živčno napetost. Poznamo še hojev in smrekov med, oba koristita slabokrvnim. Najgrenkejši pa je kostanjev, prava zakladnica redkih snovi, ki ugodno delujejo na prebavila, jetra in nespečnost. Zmotno je mišljenje, da kristalizirani med ni več dober. Kristalizacija je pravzaprav znak naravnega medu in kaže na njegovo kakovost. Če takšnega segrejete na 40 stopinj Celzija, se bo ponovno utekočinil.



Čebelji vosek

Čebele gradijo iz voska, ki ga proizvajajo, satje, sestavni del panja, namenjen za skladiščenje medu, medičine in cvetnega prahu, hkrati pa v celice satja matica zalega zarod. Vosek so v zdravilne namene uporabljale že stare civilizacije, z njim so balzamirali trupla, izdelovali anatomske preparate, obkladke in povoje. Danes je nepogrešljiv v kozmetiki in farmaciji, kjer ga dodajajo mazilom, kremam in losjonom, saj koži vrača mehkobo, elastičnost in vlago ter jo ščiti pred obolenji. Pravi čebelji vosek, in ne tisti, ki ga ponarejajo z dodajanjem loja, mineralnih in rastlinskih voskov, je zdravilen. Njegovo žvečenje pomaga pri čiščenju nosnega dela žrela, pri vnetju čelnih votlin, astmi in senenem nahodu. Uporaben je tudi v kuhinji, za zamastitev pekačev pri peki peciva, preprečuje prijemanje, hkrati pa deluje dietno, saj je za človeški organizem neprebavljiv.



Propolis

Nekateri ga imenujejo kar naravni antibiotik, kot zdravilo in razkužilo pa so uporabljali že stari Egipčani in Grki. Čebele pridelujejo propolis iz rastlinskih smol za lastno zdravje, še kako učinkovit pa je pri lajšanju človeških tegob. Deluje namreč proti bakterijam, glivicam in virusom, zato je primeren za zdravljenje okužb v ustih, grlu in spodnjih dihalnih poteh, tudi angine. Zavira nastanek herpesa, ozdravi kožne lišaje in manjše rane, odpravlja pa celo mozolje. Propolis uporabljajo v stomatologiji, za zdravljenje vnetih dlesni, ustne sluznice in parodontoze. Odpravlja pa tudi neprijeten zadah iz ust.



Matični mleček

Dragocena belkasta tekočina ne nosi zaman drugega imena gelee royale ali kraljevski žele. V čebelji družini je matični mleček namenjen izključno prehrani matice in njenega zaroda, saj je kraljica zaradi eliksirja življenja kar dvakrat večja od svojih podanikov; najodpornejša lahko preživi tudi 15 rodov čebel. Matični mleček poleg beljakovin, vitaminov, sladkorjev, maščob, aminokislin in rudninskih snovi vsebuje redko decensko kislino, ki naj bi pripomogla k daljšemu življenju. Mleček lahko uporabljamo v številne namene, saj preprečuje vnetja, blaži težave menopavze, pomaga pri astmi, krepi imunski sistem in izboljšuje delovanje možganov. Pospešuje tudi razvoj in rast las ter lajša bolečine pri številnih kroničnih oblikah bolezni. Je hitro pokvarljiv, zato velja pozornost pri nakupu. Posvetujete se s svojim čebelarjem, poskušajte ga uživati svežega ali takšnega, ki je bil pravilno hranjen v hladilniku ali zamrzovalniku.



Cvetni prah

Pelod ali cvetni prah je proteinsko najbogatejši del rastline, ki ga čebele ujamejo na svoje z dlačicami prekrito telo. V panju ga nato shranijo v celice satja in ga uporabijo za hranjenje ličink. Cvetni prah vsebuje vse za človeka življenjsko pomembne aminokisline, vitamine, maščobne kisline pa tudi snovi inhibine, ki zavirajo nastanek nekaterih vrst bakterij. Prav tako spodbuja nastanek rdečih in belih krvničk, pomaga imunskemu sistemu in antibiotično vpliva na črevesne bacile. Za krepitev zdravja je priporočljivo dnevno uživanje. Čeprav lahko pri občutljivih osebah povzroči alergijske reakcije, se mnogi sezonskih alergij na cvetni prah lotevajo prav s kuro s cvetnim prahom. 



Čebelji strup

Mnogim neprijetna lastnost čebel so njihovi strupeni piki, a ta obrambni mehanizem je človeštvo v stoletjih začelo uporabljati v lastno korist. Že ljudsko zdravilstvo pa tudi izkušnje številnih zdravnikov potrjujejo, da ima čebelji strup določene zdravilne lastnosti. Delovanje še ni dovolj dobro raziskano, vendar pa so znani primeri, ko je lajšal bolečine, znižal krvni tlak, zmanjšal količino holesterola v krvi in povišal splošno napetost mišičnega tkiva ter delovno sposobnost organizma. Zaradi nevarnosti alergije je zdravljenje s čebeljim strupom treba izvajati pod strogim zdravniškim nadzorom. Zdravniška stroka ga velikokrat ne odobrava, vendar je vredno omeniti, da ga farmacija večino porabi za proizvode, namenjene zdravljenju sklepnih obolenj.