Po podatkih katalonske nujne medicinske pomoči je poškodbe ali praske utrpelo 465 ljudi, poroča španski dnevnik El Pais. Stanje dveh posameznikov je resno. Katalonsko ministrstvo za zdravje je pred tem sporočilo, da so v  bolnišnicah sprejeli 337 ljudi, poškodbe pa so potrdili pri 91. Na družbenih omrežjih in po medijih krožijo številne fotografije poškodovanih in okrvavljenih ljudi.



Tiskovni predstavnik katalonske vlade Jordi Trull je odgovornost za dogajanje pripisal španskemu premierju Marianu Rajoyu. Že dopoldne je predsednik katalonske vlade Carles Puigdemont dejal, da je policija na ljudi, ki skušajo glasovati na referendumu o neodvisnosti, streljala z gumijastimi naboji. Španske oblasti pa so Puigdemonta pozvale, naj konča referendumsko »farso«. Kljub posredovanju policije je bilo danes odprtih 73 odstotkov vseh volišč, je povedal Turull. Špansko notranje ministrstvo je popoldne sporočilo, da je policija zaprla 79 volišč.



Evropska unija in države članice so ob nasilju na referendumu zadržane. Zunanji minister katalonske vlade Raul Romeva i Rueda je Evropsko unijo pozval k posredovanju, a v Bruslju za zdaj molčijo. Evropska komisija se je že pred referendumom izogibala izrekanju stališč glede referenduma, je pa poudarila, da je treba spoštovati zakone. Tako je na nek način stopila na stran Madrida, ki je referendum razglasil za nezakonit in neustaven.



Današnje nasilje je od evropskih voditeljev obsodil zgolj belgijski premier. »Nasilje nikoli ne more biti odgovor. Obsojamo vse oblike nasilja in ponavljamo poziv k političnemu dialogu,« je poudaril Charles Michel. Zaskrbljenost zaradi dogajanja v Kataloniji je na twitterju izrazil tudi slovenski premier Miro Cerar.