Merklova, ki te dni prepušča vodenje Krščansko-demokratske unije (CDU) nasledniku, a še naprej sedi na čelu vlade, se je na prvo mesto Forbesove lestvice najvplivnejših žensk sveta uvrstila že trinajstkrat, zadnjih osem let nepretrgoma, a ameriška revija na letošnjem seznamu zaznava veter spremembe, ki se bo v prihodnje le še okrepil, so zapisali v razglasitvi. Čeprav so na lestvici ostale že stare znanke iz sveta podjetništva in politike, je Forbes letos nanjo umestil tudi 20 svežih obrazov, ki na takšen ali drugačen način premikajo meje in spreminjajo družbo v kateri živimo. Med njimi sta denimo teniška šampionka Serena Williams na 79. mestu, ki je s provokativno izbiro teniških uniform letos opozarjala na seksizem v športnem svetu in stereotipe glede materinstva, ter srbska premirka Ana Brnabić, ki jo je revija uvrstila na 91. mesto, ker je prva ženska in javno deklarirana homoseksualna političarka v tej tako tradicionalno konzervativni državi. 



Na lestvici je še ena balkanska predstavnica, in sicer hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović na 47. mestu, S to uvrstitvijo je premagala glasbenici Beyoncé (50. mesto) in Taylor Swift ((68. mesto) ter celo najvplivnejšo žensko modne industrije, slovito urednico revije Vogue Anno Wintour (48. mesto). 



Kje pa je naša Melania, se sprašujejo poznavalci? Soproga predsednika ZDA Donalda Trumpa in ameriška prva dama Melania Trump se ni uvrstila na letošnjo lestvico, je pa Forbes med Trumpovimi prepoznal vplivno žensko. To je Trumpova hči in svetovalka Ivanka, ki je na seznamu na 23. mestu tik za britansko kraljico Elizabeto. 



Poleg monarhinje so prvih deset mest lestvice zasedle še druge svetovne voditeljice, političarke in podjetnice: britanska premierka Theresa May je druga najvplivnejša, direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde tretja, četrto mesto pripada glavni izvršni direktorici General Motorsa Mary Barra, peto pa šefici multinacionalnega investicijskega podjetja Fidelity, ki ima sedež v ameriškem Bostonu, Abigal Johnson. Sledijo jim še Melinda Gates, dobrodelnica in soproga ustanovitelja Microsofta Billa Gatesa, glavna izvršna direktorica YouTuba Susan Wojcicki, izvršna predsednica španske banke Santander Ana Botin, glavna izvršna direktorica podjetja Lockheed Martin Marillyn Hewson in glavna izvršna direktorica IBM Ginni Rometty. 



Na seznamu je tudi letos ameriška televizijska ikona Oprah Winfrey, in sicer na 20. mestu, na 19. pa je Forbes umestil ne eno, ampak kar vse tri ameriške vrhovne sodnice Ruth Bader Ginsburg, Elena Kagan in Sonia Sotomayor, ker spadajo v liberalno krilo sodišča, ki ima konservativno večino moških in je zato njihov vpliv manjši. 



Melanija tako ni ena izmed 100 najvplivnejših, je pa gotovo ena izmed najbolj opaženih žensk na tem planetu, saj Trumpovi politični nasprotniki in ameriški mediji budno spremljajo vsak njen gib in v njem razvozlavajo skrite pomene. Aktualni prvi dami je tako v tolažbo lahko vsaj dejstvo, da revije Forbes, kljub priljubljenosti, letos nista uspeli prepričati pretekli prvi dami ZDA, niti Michelle Obama niti Hillary Clinton se namreč nista uvrstili na lestvico.