Ženske v rodni dobi pogosto tožijo zaradi bakterijske vaginoze, ki se kaže s srbečico, pekočim občutkom in povečanim izcedkom, ki je neprijetnega vonja. Treba je vedeti, da v ženskem spolnem organu živijo različne bakterije, prevladujejo pa laktobacili. Ti pomagajo preprečevati razmah škodljivih bakterij, in sicer z mlečno kislino, ki povečuje kislost. Kislo okolje z nizkim ph je neugodno za razmnoževanje škodljivih bakterij, a če se te le namnožijo, se lahko pojavijo težave.



Ženski spolni organ lahko doletijo tudi glivice, ki živijo v našem reproduktivnem in prebavnem ustroju, a se pri kar 75 odstotkih žensk najmanj enkrat v življenju razmahne candida albicans, ki poruši vaginalno mikrofloro in poviša ph. Kaj je vzrok za pojav bakterijske vaginoze in glivičnih obolenj, ni povsem jasno, a podatki kažejo, da bi bili lahko krivi stres, neustrezne higienske navade, različne bolezni ali hormonske spremembe. Po nekaterih raziskavah naj bi bila vaginalna vnetja najpogostejša pri ljudeh s šibkimi prehranskimi navadami oziroma tistih, ki ne zaužijejo dovolj vitaminov A, C, D, E in beta karotena, pa folne kisline in kalcija. Težave lahko povzročijo tudi premastna živila in pa hrana s previsokim glikemičnim indeksom, ki povzroča oksidativni stres in slabi odpornost.



Tudi zavoljo spolnega organa se je torej treba prehranjevati zmerno in uravnoteženo, z malo sladkorja in nenasičenimi maščobami. Ph nožnice škoduje tudi alkohol, izogibati pa se velja tudi polpripravljenim jedem, saj te pogosto vsebujejo preveč soli, sladkorja in aditivov. Za zdrav spolni organ so priporočljivi probiotični jogurti, pa tudi kefir, v kuhinji pa se splača uporabljati kurkumo, čili, cimet, origano in česen. In seveda, vsak dan je treba uživati zadostne količine vode, ki pomaga telesu pri spopadanju s številnimi nadlogami.