Očitno misli resno, se za glavo držijo njegovi nasprotniki: Donald Trump je v petek za nedoločen čas prepovedal vstop beguncem iz Sirije v ZDA, za 120 dni vsem beguncem, prepolovil je število beguncev, ki jih bo njegova država sprejela v letošnjem proračunskem letu, in za 90 dni prepovedal vstop državljanom Irana, Sirije, Iraka, Jemna, Sudana, Sirije, Libije in Somalije. Izjeme veljajo za določene vrste vizumov, denimo za diplomate in Združene narode. Omenil je tudi možnost, da bodo imeli med begunci iz Sirije pri iskanju zatočišča v ZDA kristjani prednost pred muslimani, zavoljo česar bodo izvajal verske teste. Zakon navaja, da bodo imeli prednost pri obravnavanju prošenj za azil tisti, ki trpijo preganjanje zaradi vere, a le če gre za pripadnike verskih manjših v posameznih državah.
Nič več obljubljena dežela
Velike spremembe se torej obetajo nekoč obljubljeni deželi, se za glavo držijo številni nasprotniki Trumpove vladavine. Njegovi ukrepi podirajo temelje demokracije, na katerih so zrasle ZDA, čeprav ameriški predsednik zatrjuje, da gre zgolj za začasne spremembe, dokler ne postavi svetovne diagnoze in ugotovi, od kod prihajajo skrajneži in teroristi, so glasni, a nemočni kritiki, kajti Trump je prepričan, da gre za neizogibna dejanja, če si še kdaj želimo miru v svetu. Med začasno prekinitvijo izdajanja vizumov naj bi namreč ameriško ministrstvo za domovinsko varnost, zunanje ministrstvo in obveščevalne službe ugotovili, katere informacije so potrebne iz vsake države, da bi lahko zagotovili, da se vizumi ne izdajajo posameznikom, ki pomenijo varnostno grožnjo. Toda posledice ukrepov bodo lahko občutili tudi tisti, ki so si v ZDA že ustvarili začasni dom, a jim vizumi in zelene karte ne bodo več služili, ker so pač rojeni v obsojanih deželah. Tako so izjemno zaskrbljeni so pri ameriškem spletnem gigantu Googlu, ki je nazaj v ZDA poklical več kot sto zaposlenih, ti so namreč trenutno na tujem, iz strahu, da se jim pozneje ne bo več uspelo vrniti, kljub veljavnim dokumentom. Pravzaprav vsi, ki so trenutno zunaj meja ZDA, pa imajo veljavne študentske ali delovne vizume in zelene karte, bodo ob vrnitvi morda naleteli na zaprta vrata, se zdaj bojijo mnogi, ponekod pa že poročajo o kaosu in zmedah na letališčih - ne nazadnje so bili mnogi v zraku, ko je Trump podpisal zloglasne ukaze.
Konec gostoljubja
Nad Trumpovimi potezami, ki jih je razvpiti republikanec naznanjal sicer že med kampanjo, je razočaran ves svet, kot pravijo mnogi, in Kip svobode, ki že toliko let izreka dobrodošlico vsem iskalcem novih priložnosti, je zajokal. Razočarani so v OZN, kjer ZDA naprošajo, naj vendarle ne obrača hrbta demokraciji in najranljivejšim skupinam, oglasila pa se je tudi Malala Jusufzaj, najmlajša dobitnica nobelove nagrade za mir, ki je zaradi Trumpovega programa strta in razočarana, da ZDA končujejo svojo dolgoletno tradicijo izrekanja dobrodošlice beguncem in zagotavljanja enakopravnosti ne glede na raso, veroizpoved in narodnost.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: