Spomnimo, policija je po naročilu španske vlade poskušala preprečiti glasovanje na nedeljskem referendumu, ki se je sprevrgel v nasilno obračunavanje. Volitev sta se udeležila dva milijona od petih milijonov volilnih udeležencev, skoraj vsi, ki so prišli na volišče, so se odločili za samostojnost Katalonije. Španska oblast opozarja, da je referendum nelegitimen, saj se ga je udeležilo le dobrih 42 odstotkov upravičencev, toda iz Barcelone opozarjajo, da je policija zasegla okoli 400.000 glasovnic in 700.000 preprečila glasovanje – če bi upoštevali te številke, bi bila udeležba več kot 55-odstotna.
Oba bregova pričakujeta evropsko mediacijo, a na to ne morejo računati. Evropska komisija je ponovila prepričanje, da je referendum nezakonit, sicer pa da gre vprašanje notranje španske ureditve, ki da ga mora država urediti sama. Toda Katalonci imajo vsega dovolj, povrhu pa se niti španski premier Rajoy in katalonski premier Puigdemont najverjetneje ne bosta sestala, tako da mirnega reševanja vprašanja očitno ne gre pričakovati. Še več, Španci naj bi se celo nagibali k aktivaciji člena ustave, ki bi Kataloniji odvzel avtonomnost.
Današnja splošna stavka, ki je zaprla šole, javne ustanove in bolnišnice, ki obravnavajo le nujne primere, ter ustavila promet. Delu so se danes uprli tudi taksisti, zaradi česar so jo skupili predvsem turisti, stavka tudi znameniti nogometni klub, naj bi glasno opozorila na dejstvo, da je Kataloncem prekipelo in da v prihodnje pričakujejo le jasne odgovore in odločitve, ki jim bodo omogočale pravico do samoodločbe in upravljanje svojih lastnih financ – dovolj imajo namreč pokrivanja dolgov Madrida in revnejših regij, solidarnost je namreč tudi njih same pahnila v veliko krizo brezposelnosti, opozarjajo.
Puigdemont, ki je naznanil razglasitev neodvisnosti v dveh dneh po referendumu, Kataloncem še vedno ni ponudil jasnega odgovora glede njihove prihodnosti.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: