Vse več staršev se tako februarja spopada z vprašanjem: kam z otrokom. In za kakšno ceno, seveda. »Glede na to, kako hitro se zapolnijo mesta za počitniško varstvo, ki ga organizirajo naše zveze in društva po Sloveniji, lahko rečemo, da počitnice otrokom prinesejo veliko veselja, staršem pa kar nekaj skrbi, povezanih z njihovim varstvom,« pojasnjuje Anja Vilotič Novak iz Zveze prijateljev mladine Slovenije. Ne pozabimo, otrokove oči in apetiti so v šolskem obdobju gromozanski, na njegove želje, kako bi preživel počitnice, pa nedvomno vplivajo tudi načrti vrstnikov, po možnosti premožnejših. A kot pojasnjuje dr. Saša Poljak Lukek, zakonska in družinska terapevtka, je takšen stres normalen del odraščanja, ki se mu ne moremo izogniti, lahko pa se z njim učinkovito spopademo s smiselnim in iskrenim pogovorom: »Pogovorimo se o medosebnem spoštovanju in mogoče povabimo še kakšnega prijatelja, ki ostaja doma, na izlet. Otroke spodbudimo k razmišljanju, da je najbolj vreden čas, ki ga namenimo drug drugemu.«
Bistvo počitnic se skriva v skupnem preživljanju časa, prosti dnevi nam torej ponudijo priložnost, da nadoknadimo vsaj delček zamujenega in se podamo na dogodivščino, ki nam je sicer zaradi pomanjkanja časa nedostopna. »Za otroka je poglavitno, da doživi nekaj novega, po čemer si bo lahko zapomnil ta čas in kar mu bo dalo nove energije za šolske obveznosti,« nadaljuje dr. Poljak Lukekova. »Otroci so resnično najzadovoljnejši, če jim namenimo svoj čas in pozornost in počitnice so prava priložnost za to. Čeprav so starši mogoče zaposleni in si ne morejo privoščiti dopusta, naj vsaj popoldneve, ki so takrat prosti zunajšolskih dejavnosti, preživijo z otroki nekoliko drugače.«
Brezplačnega varstva ni dovolj
Prosti čas za starše med počitnicami je običajno krvavo prigaran. Številnim namreč delodajalci prav v dneh, ko so otroci prosti, ne odobrijo dopusta, ne nazadnje je težko pričakovati, da bodo zeleno luč v istem podjetju dobili prav vsi, ki jih doma čakajo šoloobvezni otroci. Znajdejo se torej sredi velike zagate, kam z otrokom med časom, ko bodo oni v službi – organiziranih oblik varstva je sicer vse več, a se mesta kaj hitro zapolnijo, povrhu pa je za številne dejavnosti treba globoko seči v žep. Marsikdaj je za cel teden treba odšteti tudi po sto evrov in več, kar je seveda za številne družine dandanes nepredstavljiv izdatek. »Včasih so med počitnicami skrb za otroke prevzeli stari starši, dandanes pa so dedki in babice pogosto še v službah ali pa ne živijo več v istem kraju,« ugotavlja sogovornica iz ZPMS. »Počitniška varstva so po Sloveniji zelo različno organizirana. Naša društva in zveze, ki imajo prostorske kapacitete, jih vedno organizirajo, predlagam tistim, ki potrebujejo varstvo, da poiščejo najbližje društvo prijateljev mladine in se pozanimajo o možnostih. Brezplačnih oblik varstva ne bo nikoli dovolj, cenovna dostopnost pa je zelo različna, odvisna je tudi od tega, koliko posamezna občina sofinancira varstvo, pa tudi glede na to, v katerem kraju iščemo varstvo. V večjih mestih imajo starši gotovo na voljo več možnosti in lahko najdejo tudi cenovno dostopnejše. Za letošnje počitnice še nimamo seznama. Letos bodo potekala različna zimovanja, nekatera društva, predvsem v večjih mestih, bodo organizirala počitniška varstva, ostali pa bodo poskrbeli vsaj za kakšne ustvarjalne ali športne dejavnosti, izlete, obiske predstav …«
Združite moči s prijatelji
Rešitev se morda skriva prav blizu vas, torej, mogoče celo v otrokovi šoli: tudi nekatere osnovne šole namreč ponujajo počitniško varstvo otrokom od prvega do petega razreda. Pozanimati se velja tudi v lokalni skupnosti, kjer pomoč pogosto ponujajo športna in kulturna društva, če ne drugo, bodo zapolnili vsaj kakšen dan ali dva. Ne pozabite pa niti na kanček iznajdljivosti in solidarnosti med prijatelji – zanesljivo niste edini, ki ste se znašli v počitniški stiski, zatorej sodelavci, sorodniki in prijatelji, ki ste starši šoloobveznih otrok, stopite skupaj in si sami organizirajte počitniško varstvo. Vsak dan naj bo za otroke odgovoren eden, ki bo poskrbel za dobro druženje – če se vas bo zbralo pet, si bo torej vsak moral izboriti le en dan dopusta.
Ne pozabimo, poudarja dr. Poljak Lukekova, otroci ne potrebujejo avantur v dragih zimskih središčih, najpogosteje namreč hrepenijo po naši pozornosti. In tudi starši so srečnejši v družbi svojih najmlajših: »Starši, ki so sposobni deliti čas s svojimi otroki, so zadovoljnejši, in otroci, ki imajo starše ob sebi, lažje prenašajo stres. Zato je skupni čas tisti, ki bi moral biti osrednja dejavnost vsakih počitnic. Z lepimi spomini na skupno druženje bodo tako starši kot otroci lažje obvladovali obveznosti, ki jih bo prinašala šola oziroma služba.«
Kaj bo ponujala prestolnica?
Z Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje MOL so nam sporočili, da bodo tudi letos kakor vsako leto sofinancirali programe varstva otrok od prvega do petega razreda osnovne šole med zimskimi počitnicami: »Zagotavljali bomo najmanj deveturni program organiziranega celodnevnega varstva, v sklopu katerega bodo potekale različne dejavnosti, otroci pa bodo imeli v tem času zagotovljene tudi obroke prehrane. Cilj sofinanciranja je, da bi bilo varstvo dostopno čim večjemu številu družin, posebno tistih, ki si ne morejo privoščiti posebnih izdatkov. Programi so zato večinoma brezplačni, nekateri pa predvidevajo plačilo participacije od dva do pet evrov na otroka na dan. MOL bo v letu 2017 sofinanciral 10 programov zimskega počitniškega varstva za skupno največ 280 otrok, o konkretnejših vsebinah pa za zdaj žal še ne moremo govoriti, saj je javni razpis za sofinanciranje programov v letu 2017 še v teku ocenjevanja. Rezultati bodo znani v začetku februarja, ko bomo lahko podrobneje predstavili tudi konkretne programe. Ker se zavedamo, da brezplačno počitniško varstvo, ki je sofinancirano s strani MOL, zadovoljuje le del povpraševanja po tovrstnih ugodnostih v Ljubljani, saj se povpraševanje po njem iz leta v leto povečuje, MOL skladno s tem vsako leto povečuje tudi sredstva za namene brezplačnega počitniškega varstva.«
Javni zavod Mala ulica – Center za otroke in družine v Ljubljani, ki ga je ustanovila Mestna občina Ljubljana, bo pripravil program počitniškega varstva, v katerega bodo zajeti drsanje, obisk kinematografa in podobno. Sprejeli bodo 20 otrok, ki bodo za dan varstva morali odšteti 16 evrov, za obiskovanje celotedenskega počitniškega varstva pa 70 evrov. Pestro bo tudi v Javnem zavodu Mladi zmaji, kjer bodo zimo preganjali pustno in športno razpoloženi. Izdelovali bodo pustne maske, pripravljali pustne jedi, poskrbeli za pustno ličenje obraza ter pripravili izbor Naj maske na zmajevem pustovanju v mladinskem centru v Črnučah. Odpravili se bodo na nočno sankanje na Krvavcu, nočni pohod z baklami na Rašico in drsanje na tivolski ledeni ploskvi. Med počitnicami bodo potekale tudi druge brezplačne dejavnosti v Četrtnih mladinskih centrih Bežigrad, Črnuče, Šiška in Zalog. Celodnevno varstvo ponujajo v Živalskem vrtu Ljubljana, kjer bo za ves teden treba odšteti po 100 evrov za otroka, obljubljajo pa poučne in zabavne delavnice ter druženje z živalmi. Na Ljubljanskem gradu se bodo z varovanci vrnili v srednji vek in se podali na napeto pustolovščino, za katero bodo starši za ves teden morali odšteti prav tako po 100 evrov, za drugega in tretjega otroka pa velja popust. Možnost počitniškega varstva bo omogočal tudi Pionirski dom - center za kulturo mladih, za kar bo treba odšteti 70 evrov, zabavno bo tudi v Lutkovnem gledališču Ljubljana, kjer se bodo za 50 evrov podučili o izzivih pri ustvarjanju gledaliških produkcij in se pri delu preizkusili tudi sami. Za krajšo popestritev s filmom ali delavnico pa bo poskrbel Javni zavod Kinodvor.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: