Tudi v primeru, ko zboli družinski član, je za preventivo izjemno pomembno prav umivanje rok. S toplo vodo, milom in toliko časa, da lahko vmes dvakrat zapojete pesmico Vse najboljše. Če je mogoče, se ne dotikajte obraza, če si niste natančno umili rok. Pomembno je tudi, da pogosto čistite površine, ki se jih dotikajo vsi, kot so kljuke, pulti in držalo, ki odpira vrata hladilnika. V času, ko je nekdo v hiši bolan, naj svojo zobno ščetko odstrani iz skupnega kozarca, saj se tudi tako lahko zdravi člani družine obvarujejo pred boleznijo.



Nekaj lahko storimo tudi s tem, da se ne dotikamo robčkov, ki jih je uporabil oboleli. Pomembno je še, da oboleli kašlja v rokav in ne v roko, tako se prenaša manj bacilov. Seveda so odsvetovani tudi tesni stiki, a če zboli majhen otrok, to ne pride v poštev, nimajo pa tudi vsi možnosti, da kako noč prespijo na kavču in ne v zakonski postelji, kjer nekdo kiha in kašlja. Če je mogoče, naj se oboleli največ zadržuje v eni sobi, v stiku z njim pa naj bo le en član družine, da ne bi zboleli vsi.



Povsem brez skrbi ne morete biti niti, če ste se cepili proti gripi, saj vsaka bolezen ni gripa, zato ni nujno, da ste pred njo zaščiteni. Vsega torej ni mogoče nadzorovati, sploh če je prehlad ali gripa že v hiši, veliko pa lahko storimo s tem, da dovolj spimo, se gibljemo in jemo zdravo hrano. Osem ur spanja, sprehod na svežem zraku in veliko zelenjave v naši prehrani – morda se zdi ta nasvet obrabljen in ne posebej drastičen, a upoštevajo ga tudi zdravniki.