Ime ji je dala Mintha, nimfa v grški mitologiji, ki jo ljubosumna Perzefona spremenila v dišečo rastlino, potem ko je ugotovila, da ljubimka z njenim možem, Hadom, bogom podzemlja. Meta je danes ena najbolj priljubljenih stanovalk vrtov in balkonov, poleg omamnih vonjav, globoke zelene barve, lepo oblikovanih listov in številnih dobrodejnih lastnosti pa jo odlikuje tudi - nezahtevnost. 



Listi poprove mete so nam znani predvsem kot začimba, zaradi številnih dobrodejnih učinkov pa so predvsem kot eterično olje mentola zaželeni v zdravilstvu in farmaciji. Znano je delovanje predvsem pri presnovnih in prebavnih težavah: poprova meta (oljni pripravki ali listi, ki jih dodamo čaju) uravnava težave z vetrovi in odpravlja napenjanje, izboljšuje tek, pospešuje nastanek in izločanje prebavnih sokov ter izločanje žolča, blaži slabost in pomirja želodec, pomaga tudi pri sindromu razdražljivega črevesja. Mentolovi pripravki znano blažijo bolečine v grlu pri različnih okužbah in prehladne simptome, vtiranje olja v prsni koš ali vdihavanje prek inhalatorja pa sprošča sapnice, lajša dihanje in odmašuje nos, učinkoviti so tudi pri blaženju simptomov astme in alergijskega rinitisa. 



Poprova meta, ki vsebuje veliko mangana, vitaminov C in A, vlaknin, kalcija, železa, folatov, kalija, triptofana, magnezija, omega 3 maščobnih kislin, riboflavina in bakra, je odlična za zunanjo uporabo pri bolečih mišicah in sklepih, nekaj kapljic nežno vtremo na boleč predel ali si z njimi odišavimo toplo kopel, pri glavobolu pa jih kanemo na krpo in potem vdihavamo. Pomagamo si lahko tudi pri zobobolu in težavah z zadahom: mentolovo olje je učinkovitejše od ustne vode, zato uspešneje preprečuje gnitje in nastanek kariesa, povrhu pa pričara izjemno prijeten zadah ter vzdržuje belino zob. S čajem iz poprove mete premagujemo poletno vročino in uravnavamo potenje, mnogi s toplim pripravkom ali z nekaj kapljicami olja v sproščujoči kopeli lajšajo stres, nekateri pa si z vdihavanjem mentolovega olja izboljšujejo spomin in krepijo koncentracijo! Nekatere raziskave so pokazale, da olje pomaga celo pri premagovanju tuberkuloze in povezanih vnetnih procesov, nekateri prisegajo na dobrodejne učinke pri onkoloških bolnikih: predvsem pri premagovanju utrujenosti pri kemoterapiji in odpravljanju posledic obsevanja, po nekaterih podatkih pa naj bi mentol zaviral tudi nastanek raka na prostati. 



Poprova meta je priznana tudi v kozmetiki, sicer pa lahko nekaj kapljic olja dodamo šamponu ali milu ter z antiseptičnim in atibakterijskim učinkom ohladimo vneto kožo ter odstranimo prhljaj (menda tudi uši) z lasišča. Izdelki iz poprove mete so načeloma zelo varni, previdnost pa velja pri tistih, ki imajo težave z žolčnimi kamni, spahovanjem in zgago. Pred uživanjem mentola in mete naj se z zdravnikom posvetujejo predvsem nosečnice in doječe matere, pripravke iz mentola zaradi možnosti zadušitve pa odsvetujejo pri majhnih otrocih, čeprav nekateri prisegajo na učinek poprove mete pri blaženju kolik.



Metin sirup, odlična poletna osvežitev!
Potrebujemo 2 l vode, 2 l mete (na grobo narezanih listov in stebelc), najbolje poprove, 2 kg sladkorja in 2 limoni. Zavremo vodo s sladkorjem in malce ohladimo. S toplo mešanico prelijemo oplaknjeno meto v večjem loncu in po vrhu položimo rezine limone. Dobro zapremo s pokrovko in pustimo počivati najmanj 12 ur. Precedimo in pretočimo v steklenice (z zgornjimi sestavinami pripravimo okoli 3 l sirupa), ki jih za podaljšanje roka uporabnosti 15 minut pasteriziramo v vreli vodi.

Na intenzivnost okusa lahko vplivamo s prilagajanjem količine mete. Metin sirup mešamo z navadno ali pa mineralno vodo. Odličen je tudi kot dodatek k čaju, koktajlom ali pa slaščicam.