Jamičast videz površine kože, ki mu nekateri pravijo tudi pomarančna koža, je posledica strukture podkožja pri večini žensk, več kot devetdeset odstotkov predstavnic nežnejšega spola naj bi se spopadalo s celulitom. Med vzroke za nastanek spadajo geni, neprimerno prehranjevanje, nezadostna hidriranost, uživanje alkohola, kajenje, pomanjkljiva telesna dejavnost, stres in onesnaženost okolja pa tudi hormoni in ultravijolični žarki, ki uničujejo podporna elastična vlakna. Koliko je celulit viden, je odvisno od količine maščobe v podkožju ter od debeline in kompaktnosti usnjice in povrhnjice na posameznih predelih telesa, in čeprav je povsem naraven pojav, bi se ga večina žensk zelo rada znebila, predvsem ob prihodu toplejših mesecev. To, kot je večina verjetno že ugotovila, po naravni poti seveda ni mogoče, je pa videz pomarančne kože mogoče omiliti z različnimi metodami, po besedah izkušenih pa najbolj zaleže kombinacija različnih terapij.
Vsekakor je izjemno pomembno, da zmanjšamo vnos nenasičenih maščob v prehrani, občutno zmanjšamo vnos sladkorja in ogljikovih hidratov, pijemo veliko vode, ki ji lahko zjutraj dodamo nekaj jabolčnega kisa ali limonovega soka, in se redno gibamo. Uživamo lahko čaje iz koprive ali breze, ki pomagajo pri čiščenju telesa, razstrupljanje spodbujajo tudi alge. Z masažo pospešujemo izločanje lipidov iz telesa: masiramo z večjimi krožnimi gibi od kolen navzgor, še učinkovitejše pa je menda ščipanje. Masiramo se lahko z domačimi anticelulitnimi pripravki iz oljčnega olja, morske soli in kavne usedline, primerne so obloge iz alg; pomagajo tudi pripravki s trgovskih polic, a so seveda občutno dražji.
Med poznavalci je znana glinena zmes: pripravimo gosto mešanico vode in gline (ta naj brez pomoči sama vpije vodo) ter nanesemo na kritične predele. Te ovijemo s plastično folijo in pustimo delovati petnajst minut, potem pa glino s toplo vodo speremo s telesa. Kožo temeljito zmasiramo z roko ali rokavico. Izkušeni prisegajo na cimetovo oblogo: dve jedilni žlici cimeta v prahu zmešamo z vodo, da dobimo gladko, želatinasto zmes. Nanesemo na želeni predel, obloga naj bo debela nekaj milimetrov. Ovijemo s plastično folijo in speremo po dvajsetih minutah.
Celulit pomaga odpravljati tudi grenka sol, magnezijev sulfat, znan kot epsom sol: 450 gramov je natresemo v kad in v to natočimo toplo vodo. Namakamo se 20 minut, potem pa vsaj uro počivamo, najbolje pa je, da se okopamo zvečer in potem ležemo v posteljo. Prej se pošteno napijemo vode, ker se bomo čez noč verjetno potili! Prekrvitev lahko spodbudimo z nekaterimi aromatičnimi olji, denimo iz cimeta, pinije, bršljana ali rožmarina, dodamo pa še lahko med.
Hladno-vroče izmenične prhe ali knajpanje je verjetno najpreprostejša terapija z vodnim curkom, pri kateri izmenjujemo vročo (od 33 do 37 stopinj) in mrzlo vodo (od 12 do 15) – vedno končamo z mrzlo! Žile in žleze se tako krčijo in širijo, kar spodbudi pretok krvi v smeri proti srcu in zmanjšuje zastajanje tekočin in strupov v tkivih. Seveda pa, če nam denarnica dopušča, si lahko privoščimo katero od dražjih metod za spodbujanje izločanja odpadnih snovi iz telesa, kot so elektrostimulacija, limfna drenaža, ledene in blatne kopeli ter presoterapija, pa za odstranjevanje maščobnih blazinic ali endermologijo, postopno raztegovanje vezivnih niti med maščobnimi celicami v podkožju, ki ga izvajajo fizioterapevti.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: