Televizija CNN je v torek na podlagi obveščevalnih informacij poročala, da so ruski obveščevalci pridobili kočljive informacije o Trumpu ter da so se njegovi podporniki pred volitvami sestajali z Rusi ter domnevno usklajevali ofenzivo proti demokratski kandidatki Hillary Clinton. Spletni medij Buzzfeed je potem objavil nepotrjeni dokument o tem, da je Trump med obiskom Moskve prostitutkam naročil, naj urinirajo na posteljo, v kateri sta prej spala predsednik ZDA Barack Obama in Michelle Obama. Trump in njegov odvetnik sta že sinoči to označila za popolno laž in izmišljotino, Trump pa je na novinarski konferenci CNN označil za medij, ki širi lažne novice in novinarju televizije ni dovolil zastaviti vprašanja. Obtožbe je zavrnil tudi s trditvijo, da ga vsi poznajo kot človeka, ki se boji bacilov in kaj takega potemtakem ne bi počel. Sploh pa je menda med potovanjem zelo previden in telesnim stražarjem vedno naroči, naj bodo posebej previdni, ker so po hotelskih sobah majhne kamere in to ne le v Rusiji.
Prvič doslej je dovolil možnost, da so Rusi morda res vdrli v računalnike demokratov, pri čemer je odgovornost za to naprtil demokratom, ker da se niso zavarovali tako dobro, kot so se republikanci. Ameriški obveščevalci sicer poročajo, da so Rusi vdirali v računalnike obeh strank, vendar WikiLeaksu v objavo predajali le kočljive informacije o demokratih.
Trump je zagotovil, da nima nobenih interesov v Rusiji in celo dejal, da bo ostrejši do ruskega predsednika Vladimirja Putina, kot bi bila Hillary Clinton."Ali lahko res kdo verjame, da bi bila Clintonova bolj ostra do Putina od mene?"je vprašal Trump in dodal, da je večja možnost, da se s Putinom ne bosta razumela. Čeprav pa je prepričan, da izboljšanje odnosov ne bi škodilo."Odnosi z Rusijo so grozni. Če je Trump všeč Putinu, je to lahko le prednost, ne pa slabost,"je dejal prihodnji predsednik ZDA, ki je zaradi Rusije v sporu z obveščevalci lastne države. Razen medijev je namreč napadel tudi obveščevalce in menil, da bodo imeli velik madež na svoji časti, če so lažne informacije o njem posredovali medijem. Zgodbe s tem ni končal, saj kongresni demokrati zahtevajo temeljito preiskavo. Po osmih letih administracije, ki je ni prizadel noben osebni, finančni ali drug škandal povezan s predsednikom, se ZDA v naslednjih štirih letih obeta nekaj, česar še niso doživele.
Na novinarski konferenci se je razen Rusije našlo nekaj časa tudi za druge teme, kot je Trumpov načrt za odpravo zdravstvene reforme predsednika Obame. O tem je dejal, da jo bodo ukinili in potem hitro našli nekaj veliko boljšega. Kaj bo to, ni znano, saj republikanci po sedmih letih zaganjanja v izjemno zapleteno reformo, ki je zagotovila zavarovanje 20 milijonom ljudi, še nimajo nobene ustrezne alternative.
Trump je novinarsko konferenco začel v svojem slogu, s prilaščanjem zaslug za nova delovna mesta in ohranitev proizvodnje v ZDA po njegovi zmagi 8. novembra. Zagotovil je tudi, da bo ustvaril toliko novih delovnih mest,"kot jih Bog še ni videl". Konkretna podjetja je pustil pri miru, napadel pa je celotno farmacevtsko industrijo, da ima preveč moči in gromozansko služi z javnimi razpisi za vladna programa zavarovanja za starejše medicare in revne medicaid. Napovedal je korenito reformo razpisov na tem področju. Prav tako bo na meji z Mehiko zgradil zid in ne ograjo, za kar bo plačala Mehika, ki da jo sicer zelo spoštuje. Če ne v gotovini pa kako drugače. Vmes je napovedal tudi imenovanje trenutnega namestnika ministra za veteranske zadeve Davida Shulkina na položaj ministra, kar pomeni, da bo na čelu ministrstva, ki ga je med kampanjo kritiziral kot katastrofalno vodenega, obdržal Obamovega človeka.
Besedo je predal odvetnici iz pravniške firme Morgan Lewis Sheri Dilon, ki je nanizala ukrepe, s katerimi se bo novoizvoljeni predsednik ZDA ločil od svojih poslovnih interesov in jih predal svojim otrokom."Če po osmih letih ugotovim, da niso dobro opravili dela, jih bom odpustil,"se je pošalil. Trump je zagotovil, da bi zlahka vodil tako ZDA kot svoje podjetje, vendar se bo žrtvoval in bo le predsednik. Trdi, da pravila proti konfliktu interesov ne veljajo za predsednike ZDA. Kljub temu so se vsi njegovi predhodniki znebili premoženja oziroma ga dali v poseben sklad z neodvisnim upraviteljem, da se izognejo tudi senci dvoma. Jimmy Carter je na primer prodal svojo farmo kikirikija, Ronald Reagan pa dal vse svoje premoženje v poseben sklad. Za Trumpa bi bila prodaja malce bolj zapletena, saj je vpleten v okrog 500 poslovnih interesov v 20 državah sveta. Vsi računi pa niso čisti, njegovo podjetje recimo dolguje več sto milijonov dolarjev tujim državam in podjetjem, od vlade, ki jo bo kmalu vodil, pa trenutno najema poslopje, v katerem je njegov najnovejši hotel v Washingtonu. Trump se bo že čez en teden prepiral sam s seboj glede višine najemnine. A njega pa tudi njegovo odvetnico to očitno ne skrbi. Dillonova je zagotovila, da prodaja podjetja ne pride v poštev, ker se lahko zgodi, da bo moral prodati pod ceno in to ne bi bilo pošteno, saj ga je gradil celo življenje. Kot glavni ukrep bodo imenovali nadzornika za etična vprašanja, ki bo posredoval, če bo pri novih poslih dišalo po konfliktu interesov oziroma služenju na račun Trumpovega položaja. Dobiček, ki ga bo zaslužil s hotelskimi sobami, ki jih najamejo predstavniki tujih vlad, pa bo Trump nakazal finančnemu ministrstvu ZDA.
Kritikom se takšna razrešitev ne zdi dovolj močna. Direktor urada za vladno etiko Walter Shaub je namignil, da se predsedniški položaj Trumpu nemara ne zdi dovolj pomemben. "Predsednikovanje je delo za poln delovni čas," je dejal in opozoril, da je Trump odstopil odobljube, ki jo je dal novembra. Namreč da njegovo podjetje ne bo sklepalo več nobenih novih poslov. "Trumpova pot vodi v škandale in korupcijo," meni nekdanji pravnik za etična vprašanja pri Obami Norm Eisen, ki je najglasnejši kritik načrta. Črno prihodnost napoveduje tudi predsednik organizacije Javni državljan Robert Weissman. "Novoizvoljeni predsednik Trump je padel na etičnem testu in Amerika bo trpela posledice," je sporočil. V svojem prepričanju so bili nadvse jasni tudi demokratski senatorji Bob Casey, Elizabeth Warren in Tammy Baldwin: "Brez popolne ločitve od konfliktov interesov Američani nikoli ne bodo vedeli, kje se konča Trumpovo podjetje in kje se začne Trumpova vlada."
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: