Po predsedniku, ki je dvignil nemalo prahu s svojim zasebnim življenjem, si Francozi nikakor ne želijo namenjati posebnih sredstev in pozornosti sopotnici novega vodje. Zakonodaja ne predvideva naziva prve dame, tako tudi ne uradne vloge predsednikove žene v državi, kaj šele posebnega proračuna, zato še ni povsem jasno, kakšno vlogo bo imela 64-letna Brigitte Macron imela v moževi karieri in usodi Francije.



A naj bi se razjasnilo v prihodnjih dneh, poročajo tuji mediji. Emmanuelle Macron, ki je četrt stoletja mlajši od svoje žene, si od vsega začetka mandata prizadeva opredeliti vlogo svoje žene, skoraj 70 odstotkov francoske javnosti pa nasprotuje, da bi partner vodje države imel uradni naziv in svoj proračun. To sicer določa tudi t. i. moralni zakon, ki prepoveduje zaposlovanje družinskih članov, zato bo prihajajoča listina transparentnosti dobrodošlo pojasnila, kaj se pričakuje od predsednikove partnerke, in ji določila dopustno število osebja, ter dovoljene stroške na račun davkoplačevalcev.

Francoski protokol je glede vloge prve dame precej ohlapen, njeno javno in dobrodelno delo pa financira letni proračun Elizejske palače. Niti ni povsem jasno, kako so se na visokih položajih znašle predhodnice zdajšnje predsednikove žene, vsaj ljubezensko življenje Francoisa Hollanda in njegovi škandali z Valerie Trierweiler ter ljubico, igralko, pa so občutno povečali nezaupanje do predsednikovega razporejanja sredstev in prioritet. 



Iz Macronovega kabineta sicer očitajo, da so mediji in javnost na zgodbo reagirali preveč burno, saj Brigitte Macron ne bo sprožila nobene ustavne spremembe, niti zahtevala posebnih sredstev ali celo plače, čeprav je ves čas ob svojem soprogu. Temu je od volitev priljubljenost strmo padla, poznavalci pa nizke številke pripisujejo predvsem domnevno samopašnim potezam v notranji politiki.