Ko je avtorica knjige Vzgoja po dansko Jessica Joelle Alexander zanosila, se je zbala svojega pomanjkljivega materinskega čuta, pove sama. A ker je bil njen mož Danec, se je ognjevito zagnala v raziskovanje skrivnostnega ključa, zaradi katerega so danski otroci, ki jih je poznala, igrivi, samozavestni in večinoma zadovoljni. Posvetovala se je z dansko psihoterapevtko, kasneje soavtorico, Iben Dissing Sandahl, ki jo je vprašanje o t. i. danskem sistemu ujelo nepripravljeno. 


Vedno na vrhu seznama

Danska, majhna država na severu Evrope, ki slovi po pravljici Hansa Christiana Andersena Mala morska deklica, skoraj vsako leto kraljuje na vrhu lestvice OECD (Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj) najsrečnejših narodov na svetu, in to že od leta 1973. Tudi v Poročilu o najsrečnejših državah, ki so ga pred leti začeli izdajati Združeni narodi, je vsako leto na vrhu seznama.



Vpetost v življenje

»V vseh letih, ko je Iben delala v danskem šolskem sistemu in kot družinska psihoterapevtka, ni nikoli slišala za 'danski način' vzgoje,« zapiše Jessica. »Bolj ko sva razpravljali o tem, bolj nama je postajalo jasno, da danska vzgojna filozofija obstaja, da pa je tako tesno vtkana v vsakdanje življenje in dansko kulturo, da je tisti, ki smo bili sredi nje, sprva sploh nismo opazili. Bolj ko sva se poglabljali, jasnejši je bil vzorec. Naposled se je le izrisal pred nama: danski način vzgoje otrok.«


At hygge sig

V knjigi je Jessica strnila dolgoletne raziskave v šest P-jev za uspešno zgodbo: Prosta igra ustvarja srečnejše, bolje prilagojene in odpornejše odrasle. Pristnost prispeva k boljšemu zavedanju. Preokvirjanje (v kar spada najprej to, kako starši razumejo sami sebe) lahko spremeni vas in življenje vaših otrok na bolje. Poglobljena empatija je ključna za ustvarjanje srečnejših otrok in odraslih. Proč z ultimati je navodilo, kako izogibanje bitkam za premoč in bolj demokratični vzgojni prijemi ustvarjajo zaupanje, trdoživost in srečnejše otroke. In šesti P – povezanost. Znotraj te besede se skriva tudi danska hygge oziroma at hygge sig, kar dobesedno pomeni uživati v domačnosti skupaj. Socialna mreža naj bi bil eden najpomembnejših dejavnikov sreče na splošno. 



Družinska zaobljuba

V času, ko je možnosti in priložnosti za nove in zanimive izkušnje in dražljaje v obilju, je največji dar sposobnost, da se ustavimo. Jessica v knjigi predlaga zaobljubo k hygge, ki jo lahko vnesemo tudi v svoje gospodinjstvo: »Strinjamo se, da bomo nedeljsko večerjo preživeli v znamenju hygge. Vsi obljubljamo, da bomo drugemu pomagali in kot ekipa ustvarili prijetno razpoloženje, ob tem pa se bomo vsi počutili varno in nikomur ne bo treba biti na trnih. Zato si obljubljamo, da bomo izključili telefone in tablice. Pustili bomo nesoglasja pred vrati, se ne bomo brez potrebe pritoževali, bo vsak prispeval svoj delež, da ne bo vsega dela opravil eden. Se ne bomo hvalisali, tekmovali med sabo, grdo govorili o drugih, igrali igre, v katerih lahko sodelujejo vsi, in se potrudili biti hvaležni za ljudi, ki nas imajo radi.« Seveda je lahko vaša zaobljuba drugačna, a dejstvo je, da je občutek varnosti v družini resnično najbolj pomemben. Ta pa se zgodi, ko ne otrok ne odrasli ne živijo v strahu, kot da so nenehno na sodišču. Napake so dovoljene, negotovost tudi. Tukaj smo, da si pomagamo. Skupaj.